Konferencja Biblijna Forum Synagoga Ostrów Wielkopolski

Odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Biblijna w Forum Synagoga

W dniach 14 – 15 maja w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Biblijna „Biblia w tłumaczeniach” w ramach której odbyły się również obchody 5-lecia istnienia w Ostrowie placówki Uniwersytetu Wrocławskiego: Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski.

– Cieszymy się, że to właśnie w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w regionie placówka naukowa Alma Mater Wratislaviensis. Misja i działalność Ośrodka dotyka przecież historii naszego miasta. Czasów, w których swą materialną i duchową obecność w Ostrowie, jak również w innych miejscowościach – zaznaczyła społeczność żydowska. – mówi Beata Klimek Prezydent Ostrowa.

O niezwykłej historii ostrowskiej synagogi i drogi do tego, aby wyglądała tak jak teraz i mogły w niej odbywać się różnego rodzaju sympozja, konferencje, wydarzenia kulturalne czy społeczne mówili również inni uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia.

– Nie ma chyba lepszego miejsca na konferencje biblijne niż właśnie w murach dawnej synagogi. Stało się tak, gdyż pojawili się dobrzy ludzie, którzy postanowili, że ten dom boży będzie odbudowany. Kiedyś był magazynem, teraz jest ośrodkiem badań naukowych. – powiedział w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Adam Jezierski rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Otwarcie konferencji oraz obchody 5-lecia istnienia placówki Uniwersytetu Wrocławskiego: Ośrodek Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski uświetnił występ Chóru Mieszanego „Con Forza” Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz występ Zespołu Muzyki Dawnej EFFASCINATO z Raszkowa.

W V Międzynarodowej Konferencji Biblijnej wzięło udział ponad 30 prelegentów nie tylko z polskich uczelni wyższych, ale również Włoch, Norwegii, Belgii czy Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. ks. prof. dr. hab. Jan Klinkowski, prof. Philip H.Towner, ks. prof. dr. Hab. Norbert Widok, ks. prof. dr. hab.Krzysztof Bardski, ks. prof. dr. Hab. Waldemar Chrostowski. Nie zabrakło również władz Uniwersytety Wrocławskiego, ostrowskich władz miasta, parlamentarzystów, radnych i mieszkańców miasta.

Podczas trwającej dwa dni konferencji m.in poruszono takie tematy jak: Symbol Gehenny w tradycji biblijnej i jego tłumaczenie; Osobliwości najnowszych przekładów Pisma Świętego na język białoruski, na przykładzie Kazania na Górze; Kłopoty tłumaczy LXX z hebrajskim słownictwem tekstylnym; Alternatywny Przekład Ewangelii jego specyfika, szanse i zagrożenia; Żona Hiona w Biblii Hebrajskiej i Septuagincie; Nadanie prymatu św. Piotrowi według niderlandzkiej Statenbijbel.