We wtorek, 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzisiaj podczas konferencji prasowych władze Powiatu Ostrowskiego oraz miasta Ostrowa Wielkopolskiego poinformowały o stanie przygotowań szkół i przedszkoli do nowego roku szkolnego, oraz obostrzeń, które obowiązują.

W szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Ostrowski, nowy rok szkolny rozpocznie 7315 uczniów w 283 oddziałach.

Wszystkie szkoły są przygotowane do nowego roku szkolnego. Idziemy z duszą na ramieniu jak będzie, ale ze swojej strony, myślę jako organ prowadzący, jako dyrektorzy zrobiliśmy wszystko, żeby to było wdrożone zgodnie z tymi zasadami, które określiło ministerstwo, żeby było bezpiecznie dla uczniów – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Wszyscy uczniowie, nauczyciele od momentu wejścia do szkoły aż do wyjścia z placówki są zobowiązani nosić maseczki.

Powyższe zalecenie zostało wprowadzono, jak mówił starosta, aby to bezpieczeństwo było zagwarantowane na najwyższym poziomie. W szkołach są również dozowniki oraz płyn do dezynfekcji.

Eugeniusz Namysł, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych wyliczył, że w przypadku gdy uczniowie w jego szkole przynajmniej pięć razy dziennie dokonają dezynfekcji rąk, to miesięczny koszt płynów będzie około 9 tys. zł. Powiat jest organem prowadzącym dla 15 szkół i miesięczne koszty mogą wtedy wynieść dla wszystkich szkół około 135 tys. zł.

Odbędzie się jeszcze spotkanie z inspektorem ostrowskiego sanepidu celem jeszcze raz dokładnego potwierdzenia i ustalenia procedur w przypadku wystąpienia zakażenia w konkretnej szkole.

W kwestiach nauczania hybrydowego ostrowskie szkoły ponadpodstawowe jak mówił dzisiaj starosta, są przygotowane do tego, władze powiatu biorą taką ewentualność pod uwagę, jednak szkoły na chwilę obecną rozpoczynają naukę w szkołach.

– Tak gdzie to będzie możliwe, będziemy się starali, żeby to nauczyciel przychodził na zajęcia, aby młodzież się nie przemieszczała. Wiem, że będzie to bardzo trudne, gdyż musimy pamiętać, że mamy podwójne roczniki w naszych szkołach – mówi Paweł Rajski.


W ostrowskich przedszkolach nowy rok rozpocznie 2 472 maluchów, a w szkołach podstawowych 4 681 dzieci i młodzieży.

– Przede wszystkim chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć i zaznaczyć, że ostrowskie szkoły, przedszkola oraz żłobek są przygotowane do nowego roku szkolnego. Te prace trwały od dłuższego czasu. Wydział merytoryczny ostrowskiego urzędu nad tymi rozwiązaniami pracował, nie tylko przez wakacje ale od początku pandemii – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Wewnętrzne procedury zostały opracowane już w marcu, a teraz zostały poddane pewnym zmianą i korekcie w myśl najnowszych wytycznych sanitarnych. Wszystkie palcówki w ostrowie przygotowywały własne procedury na podstawie możliwości swoich placówek, budynków, ilości uczniów. Wśród wytycznych jest m.in. częste mycie rąk, po każdym spacerze, przyjściu do szkoły, przed jedzeniem. Ma być udrożniony ruch komunikacyjny w zależności do danej szkoły.

Rekomendacja Urzędu Miejskiego w Ostrowie w sprawie noszenia maseczek przez uczniów jest taka, żeby uczniowie nosili maseczki w szkołach podstawowych w takich miejscach, gdzie się spotykają (korytarze, szatnie, wejście do szkoły, przerwy). W czasie lekcji, jeśli takiej potrzeby nie ma, nie muszą nosić, jednak nauczyciel może indywidualnie decydować np. w przypadku gdy będzie się musiał nachylić nad dzieckiem, aby założyło maseczkę. Dotyczy to również oczywiście nauczycieli.

– Sprawdziliśmy zapotrzebowania naszych szkół i przedszkoli. Na podstawie informacji zebranych od dyrektorów placówek złożyliśmy odpowiednie zamówienia, tak, by dzieci, ale i pracownicy szkół i przedszkoli, mogli czuć się bezpiecznie – podkreśla Anna Grabek – Konieczna, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu.

Miasto zakupiło już na początku pandemii ozonatory do wszystkich ostrowskich przedszkoli i będą one służyły szkołą, przedszkola naprzemiennie i dyrektorzy będą na bieżąco reagować i odpowiednio odkażać czy ozonować pomieszczenia, czy budynki.

Każdy pracownik placówki oświatowej prowadzonej przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski otrzymał pakiet startowy składający się z przyłbicy, maseczek wielokrotnego użytku, rękawic, a w przypadku placówek przedszkolnych, również fartucha ochronnego. Przekazano również płyn dezynfekujący dla szkół podstawowych prowadzonych przez inne podmioty.

Do szkół są obecnie przekazywane kolejne płyny dezynfekujące, maseczki, przyłbice. Idea jest taka, aby w każdej z placówek był zapas tych najniezbędniejszych środków na 2 miesiące.

– Rozważaliśmy w Ostrowie wprowadzenie modelu nauczania hybrydowego, jednak takie rozwiązanie pozostaje w gestii tylko i wyłącznie Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a co więcej po konsultacjach z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym – mówi Sebastian Górski. – Najważniejsza informacja dla rodziców jest na dzisiaj, że zaczynamy naukę w Ostrowie w trybie stacjonarnym. Wszystkie dzieci idą do szkoły.