Dawid Ogrodnik i Maciej Stuhr przyjadą do Ostrowa Wielkopolskiego na festiwal filmowy Grand Prix Komeda, by spotkać się z publicznością po projekcjach filmów z ich udziałem.

W Ostrowie Wielkopolskim podczas 12. Grand Prix Komeda Dawida Ogrodnika zobaczymy w filmie „Johnny” w reż. Daniela Jaroszka, w którym brawurowo zagrał postać nieżyjącego już księdza Jana Kaczkowskiego. Rola ta przyniosła mu Nagrodę „Orzeł”, podobnie jak dwie inne jego kreacje aktorskie w filmach „Cicha noc” Piotra Domalewskiego i „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Dawid Ogrodnik, absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, to najbardziej obiecujący i charyzmatyczny aktor młodego pokolenia – tak piszą o nim krytycy filmowi, którzy niejednokrotnie doceniali jego kunszt aktorski. Publiczności kinowej znany jest z takich pierwszoplanowych ról jak: rola Mateusza w filmie „Chce się żyć”, Sebastiana w filmie o grupie Paktofonika pt. „Jesteś Bogiem”, jak też postać Tomasz Beksińskiego w produkcji „Ostatnia Rodzina”. Ostatnio również dał się poznać jako Zdzisław Najmrodzki w filmie „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”.

Maciej Stuhr, kolejny gość festiwalowego piątku, z dużym ekranem związany jest od 13. roku życia. Wtedy to zadebiutował u Krzysztofa Kieślowskiego w „Dekalogu X”. Szybko stał się niezwykle wszechstronnym aktorem realizującym się w filmie i teatrze najwyższej artystycznej rangi, ale także w produkcjach popularnych. W latach 2008-2019 współtworzył zespół Nowego Teatru. U Krzysztofa Warlikowskiego zadebiutował w 2007 r. w przedstawieniu „Anioły w Ameryce”. Od tamtej pory stworzył role, które weszły do kanonu polskiego teatru. Występował także w spektaklach m.in. u: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Smolar. Nagradzany za liczne role filmowe. To laureat m.in. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w „33 scenach z życia” i dwóch Orłów za pierwszoplanowe role w filmach „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego i „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza. Ostatnie lata przyniosły wybitne – i niezwykle zróżnicowane – kreacje w: „Obławie” Marcina Krzyształowicza, „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, filmach Wojtka Smarzowskiego, obrazie Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, międzynarodowej koprodukcji „Czerwony kapitan” Michala Kollara czy filmie „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza. Jest członkiem Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

W Ostrowie Wielkopolskim zobaczymy z jego udziałem film „Fucking Bornholm” w reż. Anny Kazejak, a spotkanie odbędzie się po projekcji filmu. Warto dodać, że tego samego dnia zobaczymy też krótkometrażowy film fabularny w reżyserii Macieja Stuhra „II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę” z muzyką Pawła Mykietyna.

Filmy „Johnny” i „Fucking Bornholm” biorą udział w tegorocznym konkursie Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. Wraz z aktorami, przyjadą więc także porozmawiać o filmach kompozytorzy muzyki: Jerzy Rogiewicz („Fucking Bornholm”) oraz Michał Kush („Johnny”). Seanse odbędą w piątek, 16 czerwca, a po nich zaplanowano spotkania, które poprowadzą: dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski i krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski.

Przypomnijmy też pozostałe tytuły, które w tym roku biorą udział w konkursie Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym:

  • „Zadra”, reż. Grzegorz Mołda, muz. Przemysław Jankowiak,
  • „Johnny”, reż. Daniel Jaroszek, muz. Michał Kush,
  • „Nie zgubiliśmy drogi”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, muz. Jakub Ziołek,
  • „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, muz. Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska,
  • „IO”, reż. Jerzy Skolimowski, muz. Paweł Mykietyn,
  • „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak, muz. Jerzy Rogiewicz.

Wszystkich sześć konkursowych obrazów zobaczymy w dniach od 14 do 16 czerwca, a cały festiwal natomiast odbędzie się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. W dniach przed pokazami konkursowymi zaplanowane są m.in. spotkania z gośćmi specjalnymi festiwalu: Marianem Dziędzielem, Katarzyną Figurą, Jerzym Satanowskim i Krzysztofem Zanussim.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments