zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na ten rok kolejny milion złotych na refundację leczenia niepłodności metodą in vitro. Dzięki niemu do końca lipca potwierdzono już ciążę u 17 Wielkopolanek.

W sytuacji gdy rząd Zjednoczonej Prawicy zlikwidował tę formę leczenia niepłodności, Samorząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował się uruchomić taki program w Wielkopolsce i dołączyć do miast, które już przeznaczyły fundusze na wsparcie leczenia metodą in vitro.

Początkowo przeznaczono na realizację programu w 2021 rok 1 mln zł. Umowę na realizację „Programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa wielkopolskiego” podpisano na początku lutego. Za tę kwotę można przeprowadzić 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego (dla około 66 par z województwa wielkopolskiego, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur) i 10 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym.

Z refundacji leczenia skorzystały m.in. pary z gminy Swarzędz, Kórnik, Dopiewo czy Czerwonak oraz z miasta Leszna. Zainteresowanie programem było ogromne – zgłosiły się do niego 284 pary. Widać już jego pierwsze efekty, bowiem do końca lipca potwierdzono ciążę u 17 Wielkopolanek. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwrócił się także z pytaniem do samorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowania programu w drugim półroczu 2021 roku oraz w roku 2022. Aż 37 gmin zadeklarowało chęć swojego udziału.

Podczas majowej sesji Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego z pytaniem, czy Ostrów przyłączy się do Wielkopolskiego programu zwrócił się radny Jakub Paduch. W odpowiedzi z 8 czerwca prezydent miasta poinformowała, że „ze względu na fakt, że w przyszłym roku zamierzamy powrócić do realizacji programu „Leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego”, nie przewidujemy udziału w programie regionalnym w połowie bieżącego roku.”

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ostatnich tygodniach postanowił przeznaczyć na leczenie metodą in vitro kolejny 1 mln zł i podpisał umowy z Medi Partner Sp. z o.o. (InviMed Klinika Leczenia Niepłodności) i Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego. Ten pierwszy podmiot wykona 120 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, a drugi – 80.

– Cieszy nas sprawna i rzetelna współpraca z partnerami Programu. Czekamy niecierpliwie na narodziny pierwszych maluchów i widok szczęśliwych rodziców. Dla takich momentów chcemy kontynuować nasz samorządowy, wielkopolski program In Vitro – podkreśla Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Wowjewództwa.

Dlatego ruszyły kolejne kwalifikacje. Chętni do udziału w Programie powinni kontaktować się wyłącznie z realizatorami Programu:

•          Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Polna 33, 60-535 Poznań, pod numerem telefonu 61 8419 119

•          Medi Partner Sp. z o.o.  – miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych: InviMed Klinika Leczenia Niepłodności, ul. Strzelecka 49, 61-846 Poznań, pod numerem telefonu 500 900 888

Rekrutacją do Programu i przyjmowaniem zgłoszeń zajmują się wyłącznie realizatorzy Programu, którzy będą przeprowadzać kwalifikację do udziału na podstawie kryteriów formalnych i medycznych, określonych w Programie.
ŹRÓDŁOUrzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments