Po raz dwudziesty szósty mieszkańcy Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce oraz przyjezdni goście celebrowali Dni Miasta – coroczne święto, które skupia się głównie wokół rozgrywek sportowych, dobrej, energetycznej muzyki oraz integracji.

Trzydniowe wydarzenie zainaugurowano w piątkowe południe 28 czerwca przy pomniku Powstańców Wielkopolskich złożeniem przez władze samorządowe wiązanki kwiatów w hołdzie za dar wolności. Tego samego dnia odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy i Miasta z udziałem parlamentarzystów bądź ich przedstawicieli, samorządowców z ościennych powiatów, sołtysów, kierowników urzędu i jednostek organizacyjnych, przedstawicieli służb mundurowych, członków organizacji społecznych itp.

W ich obecności burmistrz Jerzy Łukasz Walczak oraz przewodniczący Rady Tadeusz Orzechowski dokonali wręczenia Medalu „Za Zasługi dla Ziemi Skalmierzyckiej”. W 25-tą rocznicę ustanowienia odznaczenia jego kawalerami zostali Jan Chlasta – rolnik i działacz kółek oraz organizacji rolniczych, a przy tym przedsiębiorca oraz społecznik a także Ochotnicza Straż Pożarna z Biskupic Ołobocznych – organizacja z piękną, ponad dziewięćdziesięcioletnią tradycją walki z pożarami i klęskami żywiołowymi oraz pracy społeczno-kulturalnej na rzecz wsi.

Dla burmistrza sesja była również okazją, by za pośrednictwem zaproszonych gości podziękować wszystkim aktywnie włączającym się w pracę na rzecz Gminy:

– Jesteśmy silnym społeczeństwem obywatelskim. I to my jako społeczeństwo nadajemy kształt dniom bieżącym, jak również przyszłości naszych małych ojczyzn. Bo tych małych zakątków ziemi, ich historii, infrastruktury, dobrobytu gospodarczego czy kultury nie tworzy jeden człowiek, ale cała ich wspólnota. […] Przez siedem miesięcy mojej służby na stanowisku burmistrza doświadczyłem olbrzymiej pomocy oraz chęci włączenia się w działalność samorządu i bardzo za to dziękuję – mówił Jerzy Łukasz Walczak, który wymieniając szereg ostatnich działa samorządu przekonywał, że dokonując codziennych, niełatwych wyborów stawia głównie na to, co społecznie oczekiwane, użyteczne oraz potrzebne. „ … wolność to wiara w ludzi” – zakończył burmistrz, apelując, by jako wspólnota podążać drogą stawiania interesu ogółu nad własny.

 

29 czerwca, czyli w sobotę serce wszystkich wydarzeń biło na nowoskalmierzyckim stadionie. Ten dzień rozpoczęto mocnym akcentem sportowym. O puchary burmistrza rywalizowali szachiści, spośród których bezkonkurencyjny okazał się Oskar Włodarczyk z Kalisza a także piłkarze z KS „Pogoń” – mecze rozegrało 10 drużyn w 5 kategoriach wiekowych.

W hali sportowej przeprowadzono natomiast akcję krwiodawstwa, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób. Był to już 80. otwarty pobór życiodajnego leku, zorganizowany przez Klub HDK PCK w Nowych Skalmierzycach pod przewodnictwem prezesa Henryka Olejnika. Program podopiecznych Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej zapoczątkował występy na scenie muzycznej, którą zagospodarowało tego dnia kilkoro artystów.

Pierwszą z gwiazd festynu była Wanda Kwietniewska ze swoją Bandą, która w głównej mierze powróciła do największych hitów zespołu z lat 80-tych, po występie zaś wiernie rozdawała autografy oraz pozowała do zdjęć z fanami. Recital utworów muzyki rozrywkowej w wykonaniu Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce poprzedził występ głównej gwiazdy wieczoru, czyli Kamila Bednarka. Największe hity („Chwile jak te”, „Talizman” czy „Spragniony”) tego jednego z najpopularniejszych obecnie w Polsce wykonawców razem z nim wykonywała kilkutysięczna publiczność, przed którą musiał oczywiście bisować.

Prawdziwe tłumy zgromadził również zespół After Party, na zakończenie występu którego zaserwowano pokaz laserowy. Festyn zakończono rytmami muzyki disco oraz zabawą taneczną.

Ostatni dzień obchodów Dni Miasta rozpoczęto mszą świętą w intencji mieszkańców, odprawioną w kościele pw. Bożego Ciała w uroczystej oprawie pocztów sztandarowych, Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej oraz Chóru św. Grzegorza. Dalszą część świętowania znów przeniesiono na stadion. Na murawie tutejszego boiska sportowego rozegrano mecz pokazowy, w którym naprzeciwko siebie stanęli brązowi medaliści Mistrzostw Wielkopolski – drużyna Młodzika Starszego z UKS „Akademia Piłkarska” z Nowych Skalmierzyc oraz Mistrzynie Polski U-14 Kobiet 2019 – reprezentacja Wielkopolski. Widowisku przyglądali się nie tylko mieszkańcy, ale również Prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz burmistrz Nowych Skalmierzyc Jerzy Łukasz Walczak, który obu drużynom wręczył pokaźne pamiątkowe puchary.

Ciekawą akcję społeczną zorganizowali harcerze ze szczepu GRANICA, którzy podczas „Psikniku” zadbali nie tylko o ciekawe atrakcje dla najmłodszych, ale również aktywnie włączyli się w pomoc okolicznym schroniskom: konstruowali budy, przeprowadzili zbiórkę karmy, koców, kołder, misek, zabawek oraz akcesoriów dla zwierząt.

W programie popołudniowego festynu, który odbywał się na głównej płycie stadionu, znalazły się natomiast cyrkowe show, biesiada śląska w wykonaniu Duetu Karo oraz koncert wieńczący Dni Miasta – występ Jacka „Mezo” Mejera.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Magdalena Kąpielska
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments