Koło gospodyń wiejskich (KGW) w Topoli-Osiedlu świętowało w sobotę półwiecze działalności. Gospodynie – jubilatki uroczyście podsumowały ten czas w miejscowej świetlicy, która jest siedzibą zarówno KGW, jak i rady sołeckiej.

Koło gospodyń we wsi Topola-Osiedle (do 2006 r. KGW w Topoli Wielkiej) powołano podczas zebrania wiejskiego 28 maja 1969 r. Pierwszą przewodniczącą tej organizacji została Józefa Tomalak. Zrzeszało wówczas najpierw 27, a pod koniec tego roku 50 członkiń. Na swoją pierwotną siedzibę koło obrało pomieszczenie w czworaku gminnym przy ul. Leśnej.

– Tak się składa, że mogłem z bliska śledzić losy i działalność dawnych kół gospodyń, bo przewodniczącą takiego koła była przez 20 lat również moja mama – mówił w Topoli-Osiedlu wójt Krzysztof Rasiak. – Pamiętam jej troskę o to, by podczas przydziału kurczaków i paszy starczyło ich dla wszystkich. Takie to były czasy. Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a koła gospodyń jak były, tak są i będą nadal.

Wójt podziękował jubilatkom za zrealizowane pomysły – projekty i przedsięwzięcia, a także współpracę. Nadmienił, że koła istnieją we wszystkich miejscowościach gminy Przygodzice, stanowiąc olbrzymi sołecki potencjał.

O tym, że KGW, to piękna karta historii, która łączy pokolenia – mówiła z kolei Przewodnicząca Rady Gminy Przygodzice Janina Wojtasiak. „Proszę przyjąć życzenia na kolejne lata, aby były jak najlepsze, bo to, co robicie drogie Panie, czynicie z pasją, wzbogacając jednocześnie naszą gminę”.

Dla gospodyń z okazji jubileuszu zatańczył Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy”.

Obecnie przewodniczącą Koła gospodyń wiejskich w Topoli-Osiedlu jest Ewa Mikołajczyk. Zastępuje ją Monika Błażejewska. Funkcję sekretarza pełni Dorota Dąbek. Za finanse koła odpowiada skarbnik Halina Mendera. Skład liczy 30 osób, jest w tym gronie 4. panów – między innymi Andrzej Baraniak – sekretarz miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Niestety średnia wieku w Kole w Topoli-Osiedlu wynosi 70 plus i brakuje w nim młodego narybku.

Kiedyś dzięki zaangażowaniu KGW w Topoli-Osiedlu kolportowano pisklęta, prowadzono kursy gotowania i pieczenia, a także naukę kroju i szycia. Organizacja zajmowała się sprowadzaniem i uprawą wtedy mało znanych warzyw – kabaczków, skorzonery, cukinii.

Gospodynie organizowały dzieciniec, angażowały się w dożynki, czy zabawy karnawałowe dla dzieci i dorosłych. Teraźniejszość KGW opiera się na dbałości o tradycję, o kuchnię, o strój, wiarę, folklor, czy lokalne obyczaje.

Żeński skład z Topoli-Osiedla chętnie uczestniczy w konkursach kulinarnych. Słynie z produkcji nalewek. Miodówkę z imbirem z Topoli-Osiedla okrzyknięto jednym z najlepszych produktów regionalnych w Wielkopolsce. Producentką tego specjału jest miejscowa gospodyni Krystyna Adamczak. Trunek wygrał w 2014 r. jedną z edycji konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”, rozstrzygniętym w Poznaniu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments