Śpiewającemu Kołu Gospodyń Wiejskich „Baryczanki” z Przygodzic stuknęło pięćdziesiąt pięć lat. Swój jubileusz gosposie wyprawiły w zmodernizowanym właśnie ośrodku kultury, który jest m.in. siedzibą koła. Przy tej okazji dały one wokalny popis.

– Mamy dwudziesty pierwszy wiek, a Koła Gospodyń jak były, tak są i będą nadal – mówiła w Przygodzicach podczas jubileuszu 55-lecia miejscowego KGW Irena Frąszczak – prezes Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Gospodyni”. Zaznaczyła, że wierzy w to, że te organizacje będą trwały po to, żeby wychowywać przyszłe pokolenia, aby pamiętały one o tym, skąd jesteśmy, gdzie wyrośliśmy i co zawdzięczamy wielu działaczkom, które angażują się w sprawy społeczne w swoich małych miejscowościach.

KGW w Przygodzicach powstało w listopadzie 1963 roku. Jego założycielką i jednocześnie pierwszą przewodniczącą była do 1974 roku Halina Grzesiek-Kokoszka. Koło liczyło wówczas 16 członkiń. W miarę upływu lat rosło w siłę. Obecnie zrzesza 75 osób, a przewodniczy mu Janina Jarych.

Organizacją kierowały jeszcze: Wanda Walczak (1974 r.), Janina Kurzawa (1974-1981), Michalina Nędzyńska (1981-1984), Aleksandra Rasiak (1985-1999) i Marta Rzekiecka (2000-2012).

W 2000 roku pod przewodnictwem Marty Rzekieckiej przy KGW w Przygodzicach powstał zespół śpiewaczy „Przygodzanki” – dzisiejsze „Baryczanki”. Od początku kieruje nim Leszek Łuczak. Zespół nagradzano w wielu konkursach, wyróżniono „Laurem Kultury” starosty powiatu ostrowskiego i statuetką wójta za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice.
ŹRÓDŁOUG Przygodzice
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments