Kolejna mieszkanka naszego regionu straciła dorobek swojego życia. Mieszkanka Pleszewa uwierzyła oszustom i straciła 190 tys. złotych.

Do oszustwa doszło 4 lipca na terenie Pleszewa. 83 letnia kobieta odebrała telefon od rzekomo swojego syna, który oznajmił jej, że miał wypadek i potrzebuje od niej pomocy finansowej. Następnie podał do telefonu osobę udającą policjanta, który poinformował, seniorkę, że musi zapłacić 200 tys. złotych, po które podjedzie kurier w czasie 5 min.

Osoba podszywająca się pod policjanta nie kazała odkładać słuchawki. Mieszkanka Pleszewa bez sprawdzenia tej informacji przekazała nieznanemu mężczyźnie 190 tys. złotych w różnych nominałach tracąc przy tym dorobek swojego życia.

Dlatego po raz kolejny przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

  • należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
  • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
  • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
  • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
  • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
  • poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Zachęcamy również do udostępniania informacji o tego typu oszustwach, metodach działania sprawców. Uczulmy naszych bliskich na takie działanie aby nie stali się oni ofiarami przestępców.

Zobacz również: „Policjanci” próbowali wyłudzić 40 tys. zł. Zostali zatrzymani na gorącym uczynku

Zobacz również: Wykorzystali dobroć 79-latki. Poprosili o wodę, a w „podziękowaniu” ją okradli
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Złapać śmieci, obciąć ręce i powiesić te złodziejskie ścierwa na latarni.To nie ludzie to bezduszne odpady genetyczne, które powinno się utylizować.