W dniach 19 – 25 stycznia Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa zorganizowało w Toruniu zimowisko dla dzieci i młodzieży z gminy Raszków.

Wyjazd rozpoczął się od gry miejskiej, podczas której uczestnicy dosłownie sprawdzili hasło promujące Toruń – „gotyk na dotyk”. Odwiedzili też Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, gdzie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska z różnych dziedzin nauki i poznawali prawa przyrody.

Jeden z dni był czasem na lodowisko a także na odwiedziny w Muzeum Piernika, w którym młodzież przeniosła się do średniowiecza, by poznać rytuały związane z wypiekiem tego specjału. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Muzeum Etnograficzne, gdzie podczas zajęć poznali tradycje ludowe okresu karnawału na przykładzie zwyczajów zapustnych na Kujawach.

Zwiedzili też Dom Mikołaja Kopernika, w którym obejrzeli film w technologii 4D a także w nowoczesnej formie zapoznali się z życiem wielkiego astronoma. Nie brakło też czasu na wizytę w Planetarium a nawet w parku wodnym. Dodatkowo grupa młodsza zobaczyła spektakl „Pan Lampa” w Teatrze „Baj Pomorski” a starsza wcieliła się w dawnych mieszkańców Torunia w Domu Legend Toruńskich.

 

Podczas tegorocznych ferii również z oferty Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie skorzystało w tym roku wyjątkowo dużo dzieci i młodzieży. Pierwszy tydzień to głównie zajęcia artystyczne, zajęcia stałe i spotkanie z teatrem natomiast hitem drugiego tygodnia był Laser Tag.

Dla najmłodszych w spektaklu „Pinokio” wystąpili aktorzy teatru „Blaszany bębenek”. Na przykładzie Pinokia dzieci mogły nauczyć się, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później zawsze zostanie odkryte. Ta piękna powieść doskonale ukazała uniwersalne wartości, którymi powinniśmy kierować się w ciągu naszego życia. Świetna gra aktorska, zabawa i morał sprawiły, że wszyscy wychodzili ze sali widowiskowej z szerokim uśmiechem.

W tym samym dniu odbyły się również zajęcia plastyczne „Malowanie poprzez układanie”, które poprowadziła Emilia Pieniężna Strzelecka. Kolejne spotkanie ze sztuką zaproponowała dzieciom Łódzka Grupa Kreatywna. Dzieci poznały naturalny druk na tkaninie oraz malowanie techniką Ebru.

W drugim tygodniu ferii spragnieni aktywnego wypoczynku mogli skorzystać z laserowego paintballa. Rozgrywki odbywały się tym razem w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie. Organizatorzy zapewnili dmuchane przeszkody i cały potrzebny do rozgrywek sprzęt.

Podczas ferii działała również nieprzerwanie sekcja szachowa, odbywały się zajęcia taneczne oraz cyrkowe.
ŹRÓDŁOUMiG Raszków
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments