W czwartek, 13 grudnia, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, fotograf Chris Niedenthal w Ostrowskim Centrum Kultury spotkał się z mieszkańcami Ostrowa, gdzie mówił o swoich zdjęciach zrobionych m.in. podczas stanu wojennego.

Jednym najciekawszych zdjęć Chrisa Niedenthala z tego okresu jest zdjęcie przedstawiające transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie.

W Ostrowskim Centrum Kultury Chris Niedenthal zamykał wystawę „Sportografia” na której prezentowane były zdjęcia sportowego tego cenionego fotografa, jednak jak sam mówi – „Większość moich znajomych wie, że nie interesuję się sportem. To prawda, sport nigdy mnie specjalnie nie interesował, i rzadko sam brałem udział w jakichkolwiek zawodach.”

Na małej scenie OCK opowiadał o tym jak powstały jego zdjęcia robione w czasie PRL i podczas stanu wojennego, a pytany o swoją pasję do do fotografowania powiedział, że „aparat to taki paszport do innego życia”.

O tym, co obecnie robi Chris Niedenthal mówił – „Ja dzisiaj mogę robić to, co chce robić i właśnie kończę pracę nad albumem o Gdańsku. Będzie to normalny album o pięknym mieście. Dzisiaj fotografuje wszystkie protesty i manifestacje opozycji, bo siłą rzeczy wiadomo, po której stronie jestem. Tyle lat fotografowałem naszą historię współczesną i czuję się niemal zobowiązany, aby nadal fotografować to, co dzieje się w Polsce zupełnie nie myśląc, że po 30 latach, kiedy wszystko dobrze szło, że przyjdzie taki rząd, który nam wszystko zacznie psuć. To już robię dla siebie. Dlatego mogą być neutralny i mogę się wypowiadać.”

[Best_Wordpress_Gallery id=”65″ gal_title=”20181213-Chris-Niedenthal”]
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments