zdjęcie poglądowe fot. pixabay.com

Gminy Nowe Skalmierzyce, Raszków, Ostrów Wielkopolski oraz Miasto Ostrów Wielkopolski znalazły się w ochronnej, żółtej strefie zagrożonej Afrykańskim Pomorem Świń.

Decyzja została podjęta w związku z  wykrytym ponad tydzień temu ogniskiem ASF w powiecie kaliskim. Skutkiem tej decyzji jest bezwzględny nakaz przestrzegania zasad bioasekuracji. Hodowle powinny być  oddzielone od kontaktu z dzikami i  zwierzętami wolno żyjącymi. Rolnicy powinni zwracać m.in. uwagę na sposób przechowywania słomy na ściółkę, stosować maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz pomieszczeń, w których przetrzymywane są świnie.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.
ŹRÓDŁOostrowwielkopolski.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments