W piątkowy wieczór na terenie powiatu ostrowskiego w okolicach miejscowości Trzcieliny na spacer po lesie wybrała się babcia z wnuczką. W wyniku choroby – cukrzycy – starsza kobieta straciła orientację w terenie i nie była w stanie samodzielnie poruszać się. Tak rozpoczął się scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych i ochotniczych. 

Ratownicy Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej wspólnie z Grupą Jurajską GOPR oraz Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim postanowili sprawdzić działanie aplikacji RATUNEK, która przekazuje dokładne współrzędne osoby wzywającej pomocy. Aplikacja jest używana w górach i nad morzem, z powodzeniem może zostać wykorzystana na terenie wielkopolski.

W tym przypadku współrzędne zostały przekazane pomiędzy służbami, dzięki czemu dyżurny policji w Ostrowie Wielkopolskim wysłał na miejsce radiowóz z Posterunku Policji w Przygodzicach oraz powiadomił WGPR Oddział Ostrów Wielkopolski. Ratownicy wyjechali do działań z quadem oraz dronem.

Osoba poszkodowana została zlokalizowana przez policjantów, ratownicy na miejscu udzielili pomocy oraz wspólnie przetransportowali poszkodowaną do wyznaczonego miejsca.

Realistyczny scenariusz pozwolił sprawdzić wymianę i przepływ informacji pomiędzy różnymi służbami, przekazanie współrzędnych w odpowiednim formacie, zlokalizowanie poszkodowanych oraz współpracę na miejscu zdarzenia.

Dlatego jak przekonują ratownicy WGPR SIRON jeżeli pracujesz na polu, wybierasz się na wycieczkę, idziesz na grzyby lub planujesz wypoczynek w nieznanym miejscu sprawdź jak odczytać współrzędne GPS lub zainstaluj bezpłatną aplikację RATUNEK. Wskazanie dokładnego miejsce zdarzenia znacząco skraca czas dotarcia służb ratowniczych oraz zwiększa szanse na przeżycie!


Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „SIRON”,  Oddział Ostrów Wielkopolski

Numer ratownika dyżurnego (24/h): 608 000 920

Oddział Ostrów Wielkopolski – tel. 608 000 924

ŹRÓDŁOWielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „SIRON”, Oddział Ostrów Wielkopolski
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments