W piątek, 16 listopada, na lotnisku w Michałkowie otwarta została uroczyście stała baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Baza kosztowała 7,9 mln złotych i została w całości sfinansowana przez samorządy.

– 2/3 zapłacił samorząd województwa, a 1/3 dały 94 samorządy lokalne południowej i wschodniej Wielkopolski. Nie znam drugiego projektu z tak licznym solidarnym współfinansowaniem” – mówił podczas otwarcia Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Utworzenie na lotnisku Michałków bazy LPR stanowi na mapie ratownictwa medycznego niezbędne wypełnienie luki, jaka istniała w południowej Wielkopolsce pod względem lotnisk umożliwiających szybki dostęp mieszkańcom tej części regionu do pomocy medycznej w przypadku nagłych zdarzeń. W ramach projektu, oprócz wybudowania bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego HEMS wraz z niezbędną infrastrukturą, przyłączami, stacją paliw, zamontowano również przesuwnicę pod śmigłowiec. W skład budynku głównego bazy o kubaturze kilkuset metrów kwadratowych wchodzą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca.

Na lądowisku w Michałkowie będą dyżurować załogi śmigłowca ratunkowego, składające się z pilota, ratownika medycznego/pielęgniarza i lekarza. Będą mogły na równi z naziemnymi zespołami być dysponowane do wszelkich zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości śmigłowiec został wezwany do nieprzytomnego mężczyzny w Stawiszynie. Od otrzymania wezwania do wzbicia się w powietrze minęło tylko kilka minut.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments