1 października wejdzie w życie zmiana przepisów karnych dotyczących między innymi kierujących pod wpływem alkoholu. Ma to odstraszyć osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji w pierwszym półroczu 2023 r. policjanci zatrzymali ponad 47 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Podwyższenie kar dla pijanych kierowców ma odstraszyć osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu. Przed gruntowną reformą Kodeksu karnego za prowadzenie pojazdu po raz kolejny pod wpływem alkoholu można było otrzymać rażąco niskie kary – grzywnę lub ograniczenie wolności.

Dzięki wprowadzonym zmianom wobec „pijanych recydywistów” nie będzie można orzec kar o charakterze wolnościowym – będzie im grozić wyłącznie kara pozbawienia wolności. Do tej pory bowiem takim osobom groziła kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności di kat 2. Po zmianie przepisów grozić będzie kara pozbawienia wolności do lat 3, czyli kierowca zatrzymany za zaprowadzenie po pijanemu za pierwszym razem może liczyć na karę w zawieszeniu, niemniej kolejna taka jazda oznacza już pobyt w zakładzie karnym.

Jeśli kierowca pijany lub odurzony narkotykami spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, będzie mu grozić kara od 5 do 16 lat więzienia. W analogicznej sytuacji, jeśli ofiara dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd może orzec karę od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.

Co więcej, dotychczas kierowcy próbowali tłumaczyć się, że wypili alkohol po wypadku, zrzucając to na karb zdenerwowania. Takie zachowania nie będą już bezkarne. Nowe regulacje przewidują bowiem identyczne sankcje dla prowadzącego pojazd, który pił alkohol (lub zażywał środek odurzający) po wypadku, a przed zbadaniem przez policję.

Nastąpią też zmiany wobec kierowców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia, aby uniknąć badania poziomu alkoholu we krwi. Nowe przepisy zakładają, że wobec nich będą wyciągane takie same sankcje jak wobec pijanych kierowców.

To nie wszystkie zmiany jak wejdą w najbliższym czasie. Od 14 marca 2024 r. wejdą w życie przepisy zakładające konfiskatę pojazdów nietrzeźwym kierowcom. Osobom, które kierowały samochodem mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, pojazd zostanie skonfiskowany. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, straci pojazd w przypadku posiadania we krwi przynajmniej promila alkoholu. Jeżeli w takich sytuacjach zawartość alkoholu we krwi wyniesie od 0,5 do 1 promila, wówczas decyzja o ewentualnym przepadku pojazdu zależeć będzie od oceny sądu.

Zobacz również: Tylko jednego dnia ujawnili prawie 160 wykroczeń
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments