Zarząd Główny ZNP podjął dziś uchwałę ws. kontynuowania Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej Pracowników Oświaty. Nauczyciele w ramach protestu nie będą wykonywać zadań, które nie są ich obowiązkiem.

– Zarząd Główny ZNP postanowił kontynuować Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty – poinformował dziś prezes ZNP Sławomir Broniarz. – W ankiecie, którą Związek przeprowadził we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się „za nie wykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”. Umownie nazwaliśmy tę formę akcji protestacyjnej protestem włoskim. Jest to protest w obronie godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Protest w obronie podstawowych praw pracowniczych.

Udział w tzw. proteście włoskim będzie indywidualną decyzją nauczycieli. Przystępowanie do niego będzie procesem rozłożonym w czasie, a ZNP rekomenduje nauczycielom, by nie wykonywali zadań, które nie są ich obowiązkiem. W ramach protestu nauczyciele mają m.in. przestać prowadzić bezpłatnie kółka zainteresowań, nie będą wyjeżdżać na sobotnie konkursy, nie będą doposażać szkół z własnych pieniędzy.

– W ramach tego protestu chcemy walczyć o prestiż zawodu, bo nauczyciel ma być odpowiednio wynagradzany, w miejscu pracy powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki, a nie tworzyć sobie to miejsce pracy, wykorzystując własny sprzęt i środki finansowe  – mówił szef ZNP.

Zobacz również: Rewitalizacja centrum miasta – spotkanie z mieszkańcami
ŹRÓDŁOznp.edu.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments