zdjęcie poglądowe,. fot: pixabay.com

Wprowadzone mają zostać kolejne rozwiązania, których celem jest zatrzymanie rosnących cen. Wsparcie z budżetu państwa obejmie rolników, a pomoc będzie dotyczyć nawozów, które producenci rolni kupili od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Oprócz tego do 2027 r. przedłużona zostanie ochrona przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu. Na tym rozwiązaniu skorzysta 7 mln gospodarstw domowych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także jednostki takie jak szpitale, szkoły czy instytucje kultury.

– Wojna, którą wywołał Putin to jest horror dla Ukrainy i jej mieszkańców. Oprócz tego, ta wojna wywołuje również ogromne gospodarcze problemy. Jest to taki czas, kiedy nasz rząd postanowił wdrożyć Tarczę “AntyPutinowską”. Nazywamy ją w ten sposób umownie, bo to w tej wojnie wywołanej przez Putina, skupia się jak w soczewce bardzo wiele problemów – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier dodał, że w tej walce rząd będzie starał się przeciwdziałać inflacji, która jest dużo wyższa niż miesiąc czy dwa miesiące temu przewidywało większość ekonomistów. Poinformował, że  oprócz tego rząd będzie skupiać się także na sprawach związanych z miejscami pracy, ze wsparciem firm, które do tej pory działały na rynku rosyjskim.

Głównym celem pierwszej części tzw. Tarczy AntyPutinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. Producenci rolni będą mogli otrzymać wsparcie z budżetu państwa do nawozów, które zostały kupione od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Dofinansowaniem będzie mogło być objęte maksymalnie 50 ha powierzchni. Jakie będą limity wsparcia?

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

– Pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby na podstawie faktur na zakupy nawozów, można było wypłacić rekompensatę. Będzie to rekompensata w wysokości około 1500 zł do jednej tony nawozu – podsumował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Aby otrzymać dofinansowanie, do 16 maja 2022 r. rolnik będzie musiał złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz zostanie opracowany i udostępniony przez Agencję na jej stronie internetowej.

Podjęto również decyzje o przedłużeniu ochrony taryfowej prezesa Urzędu Regulacji Energetyki cen gazu dla odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r. Dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko gwałtownego wzrostu cen gazu.

Zobacz również: „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest droga.” Nowy mural w Ostrowie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments