Po śmierci premiera Jana Olszewskiego, który zmarł w wieku 88 lat prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zarządzenie Żałoby Narodowej. Można się spodziewać, że żałoba narodowa będzie obowiązywała w dzień pogrzebu.

– Odszedł Jan Olszewski. Adwokat – obrońca Opozycji w czasach PRL. Premier pierwszego prawdziwie niekomunistycznego polskiego rządu. Z pewnością można Go nazwać Premierem Wolnej, Niepodległej i Suwerennej Rzeczypospolitej. Do ostatniego tchnienia służył Polsce. Cześć Jego Pamięci! – napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda.

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca Jana Olszewskiego.

Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji. W latach 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu, oraz doradzał prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Odznaczony został Orderem Orła Białego.

W czasie żałoby flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem, odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments