Ostrów Wielkopolski pozyskał blisko 90 tys. zł na bezpłatne szkolenia cyfrowe dla mieszkańców Miasta. Dzięki pozyskanym pieniądzom przeszkolonych zostanie 156 osób. Projekt pn. „Ja w Internecie” skierowany jest do osób powyżej 25. roku życia.

– To tak naprawdę jedyne kryterium. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach, jakie czekają na dzieci w Internecie, o tym, jak załatwiać w sieci sprawy urzędowe, jak bezpiecznie płacić w Internecie – zachęca Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

„Ja w Internecie” to program finansowania bezpłatnych szkoleń mający na celu zwiększenie grupy świadomych i kompetentnych użytkowników Internetu i e-usług publicznych, zdolnych realizować potrzeby informacyjne, kulturalne, biznesowe, administracyjne i społeczne w bezpieczny i legalny sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Operatorem projektu, od którego Ostrów Wielkopolski uzyskał dofinansowanie, jest fundacja Legalna Kultura.

– Tego typu szkolenia pozwolą uzyskać wiedzę i narzędzia, by swobodnie, ale co najważniejsze – bezpiecznie, funkcjonować w Internecie. Ważne jest, by wiedzieć, jakie zagrożenia czekają w Internecie na nasze dzieci i umieć na nie reagować, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, załatwiać sprawy urzędowe, zarządzać kontem bankowym, bezpiecznie robić zakupy w sieci. Jest wiele osób, które swoja wiedzą i zamiłowaniami chcą dzielić się z innymi – tu pomożemy w założeniu strony internetowej lub bloga. Żyjemy w czasach, w których Internet stał się ważną częścią życia. Warto zatem wiedzieć, jak w tym świecie się poruszać – przekonuje prezydent Ostrowa.

Uczestnicy mogą wybierać spośród trzech tematów szkoleń:

1. „Rodzic w Internecie” to szkolenie dla rodziców, opiekunów, nauczycieli poświęcone ich przygotowaniu do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i mądrego korzystania z sieci. To m.in. legalne źródła wartościowych treści, zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w Internecie oraz sposoby reagowania na zagrożenia, a także podstawowe usługi e-administracji.

2. „Moje finanse i transakcje w sieci” przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. M.in. zarządzanie kontem bankowym, dokonywanie płatności, zakupy w sieci, rezerwacja podróży, płacenie podatków, korzystanie z usług e-administracji.

3. „Tworzę własną stronę internetową (blog)” dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Ich stworzenie, zarządzanie, opracowywanie i wstawianie treści – słowne, graficzne, muzyczne, filmowe – z uwzględnieniem ochrony prawa autorskiego, mechanizmy analityki, rozpowszechnianie, załatwienie formalności.

Trwa rekrutacja. Warto się pospieszyć, ponieważ ilość miejsc w projekcie jest ograniczona.

– Każdy uczestnik weźmie udział w 4 spotkaniach (po 3 godziny, wliczona przerwa + catering). Szkolenia odbywać się będą raz w tygodniu. Po 4 tygodniach uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia kursu. Pierwsze grupy rozpoczną go już w kwietniu – kolejne w następnych miesiącach. Będą one odbywać się w ostrowskiej Mediatece, w środku tygodnia. Nie planujemy szkoleń weekendowych – tłumaczy Artur Kołaciński, koordynator projektu.

Szkolenia prowadzone będą na komputerach z ekranem dotykowym, które ułatwią pracę tym, którzy do tej pory niewiele mieli do czynienia z Internetem i komputerami. Zostaną ona zakupione w ramach projektu.

– Szkolenia ruszą najprawdopodobniej w drugiej połowie kwietnia – kiedy tylko rozstrzygnięty zostanie przetarg na nowe komputery. Po zakończeniu i rozliczeniu projektu trafią one do ostrowskich placówek oświatowych – dodaje Artur Kołaciński.

Formularz i oświadczenia dostępne są:

– elektronicznie – na stronie www.umostrow.pl w zakładce „Dla Mieszkańca” à „Ja w Internecie”, a także w sekcji „Polecamy”,

– w formie papierowej – w Referacie Obsługi Mieszkańców (parter Urzędu Miejskiego).

Wypełniony formularz oraz oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych należy dostarczyć do Urzędu Miejskiego – pokój 113, I piętro lub Referat Obsługi Mieszkańca, parter urzędu.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments