Zamykane są szkoły, instytucje kulturalne, odwoływane są imprezy masowe, artystyczne. Wszystko to ma na celu ograniczenie potencjalnego rozprzestrzeniania się koronawirusa poprzez wyeliminowanie skupisk ludzkich i możliwości zarażania. Inne podejście ma obecnie Episkopat Polski, który apeluje o zwiększenie ilości mszy.

Jak stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik to niewyobrażalne, aby wierni nie modlili się w kościołach.

– W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

Abp Gądecki przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Przewodniczący KEP zachęca, by na mszach świętych była śpiewana suplikacja, w której padają słowa „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie!”

Apel w związku z zagrożeniem koronawirusem wystosował również Biskup Kaliski Edward Janiak – „W związku z nasilaniem się działania koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do gorliwej modlitwy wspólnotowej i indywidualnej w intencji wszystkich, których zmagają się z chorobą, a także tych, którzy pracują wśród chorych i dbają o bezpieczeństwo naszego zdrowia i życia. Niech podczas każdej Mszy świętej w modlitwie wiernych nie zabraknie wezwania w tych szczególnych intencjach. Proszę także, aby na zakończenie każdej Mszy św. były wspólnie śpiewane suplikacje Święty Boże, Święty mocny…, błagalna modlitwa Kościoła podejmowana w chwilach zagrożeń. Przez przyczynę św. Józefa, patrona naszej diecezji, pełni ufności zawierzajmy naszą codzienność, losy Ojczyzny i świata Miłosierdziu Bożemu.

Inaczej podeszła do sytuacji Liga Muzułmańska RP – „Rada Imamów i Rada Fatł przy Lidze Muzułmańskiej w RP w poczuciu odpowiedzialności podjęła decyzję o zamknięciu Centrów Muzułmańskich zarządzanych przez LM w RP na okres nie krótszy niż dwa tygodnie począwszy od dnia 11.03.2020r. Decyzja ta ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się epidemii koronowirusa.

Czy sytuacja zmieni się i również msze zostaną odwołane. Sytuacja jest bardzo dynamiczne i jeśli zapadną takie decyzje będziemy informowali o tym na naszym portalu.

AKTUALIZACJA 12.03.2020 godz. 14.40 – Koronawirus. Episkopat Polski podjął decyzje w sprawie mszy. Więcej na ten temat TUTAJ>>>