W niedzielę, 24 lutego, w Parku Rekreacyjno-Sportowym w Granowcu można było zobaczyć rekonstrukcję historyczną wydarzeń ze stycznia 1919 roku – Bitwy o Granowiec.

Rekonstrukcja historyczna dotyczyła wydarzeń z 14 i 15 stycznia 1919 roku. Wtedy w godzinach wieczornych, pod Granowcem stanął oddział powstańców liczący około 300 żołnierzy z Granowca, Bogdaju, Garek, Bonikowa, Odolanowa, Sulmierzyc i Raszkowa. Naprzeciw nich był oddział Grenzschutzu liczący około 500 ludzi.

O północy Polacy zaatakowali Niemców okopujących Granowiec, atakując głównie zajazd Guntherowej, gdzie Niemcy utworzyli punkt oporu. Po wyparciu z zajazdu rozlokowali się w centrum wsi wokół kościoła. Po godzinie trzeciej w nocy zostali zmuszeni do odwrotu przez siły powstańcze.

W czasie bity o Granowiec ciężko ranny został Franciszek Sójka z Odolanowa, który zmarł w drodze do Ostrowskiego szpitala. Niemcy ujęli również i uprowadzili jednego z powstańców – Stanisława Skrzypka.

Walki zakończyły się nad ranem, 15 stycznia 1919 roku.

Rekonstrukcja historyczna – Bitwy o Granowiec.

Galeria zdjęć z rekonstrukcji historycznej.

[Best_Wordpress_Gallery id=”129″ gal_title=”20190224-granowiec”]

Samą rekonstrukcję poprzedziły uroczystości przy pomniku św. Floriana. Złożone zostały kwiaty przy kapliczce Powstańców Wielopolskich, a następnie odprawiona została msza św. za poległych i zmarłych Powstańców.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments