Słynne dzięki internetowej transmisji gniazdo bocianów przy urzędzie gminy w Przygodzicach zasiedliła 23 marca para tych ptaków. Przyleciały w odstępie sześciu minut po sobie, ok. godz. 17:20, od razu przystępując do godów.

Nazwa projektu – Blisko bocianów – oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania bocianów dziko żyjących, ale i bliski związek emocjonalny z nimi rzeszy internautów, którzy w wyniku konkursu, nadali im imiona Przygoda i Dziedzic.

Przekaz można śledzić za pośrednictwem dwóch kamer w jakości High Definition. Odwiedzający Urząd Gminy Przygodzice i jego interesanci, mogą oglądać bociany na ekranie telewizora w korytarzu urzędu. Gniazdo znajduje się na nieczynnym kominie gminnej kotłowni. Położone jest na skraju doliny rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”.

Według Pawła Dolaty – koordynatora i pomysłodawcy projektu, jedną z cech tego przedsięwzięcia jest to, że oprócz bliskości przekazu z gniazda, zbliża on wielu ludzi.

– Przylot, czy klucie się piskląt, potrafią budzić u nich niesamowite emocje. Internauci autentycznie kibicują tym wydarzeniom, z drugiej strony wielu, tych bardziej zaangażowanych, pomaga w zebraniu cennych naukowo danych. Dzięki internetowemu forum towarzyszącemu projektowi: wielu wpisom i obserwacjom, całość bardzo ładnie się zazębia i daje pełny obraz życia bocianów – zaznacza Paweł Dolata.

Wszystkich bocianolubów czeka teraz pełen emocji czas czekania na jaja, których samo wysiadywanie trwa ok. 35 dni. Samica musi mieć zmiennika, by mogła, choć na krótko latać na żerowisko. Zgodnie z bocianimi zwyczajami przy składaniu jaj asystuje samiec.

W sobotę Przygoda złożyła swoje pierwsze jajko.

for: screen bociany.przygodzice.pl

Projekt internetowej obserwacji „Blisko bocianów” realizowany jest od 28 marca 2006 r. Przy projekcie współpracuje Gmina Przygodzice, udostępniając gniazdo z osprzętem i transmisję w Internecie. Ptaki można podglądać pod adresem www.bociany.przygodzice.pl.
ŹRÓDŁOUG Przygodzice
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments