W poniedziałek nowym piłkarzem Lecha Poznań został Ukrainiec Bohdan Butko. Prawy obrońca został wypożyczony do Kolejorza z mistrza swojego kraju, Szachtara Donieck.

Prawy obrońca jest od kilku lat piłkarzem Szachtara Donieck, jednak w tym sezonie stracił miejsce w składzie i w niebiesko-białych barwach będzie robił wszystko, żeby przypomnieć o sobie selekcjonerowi reprezentacji Ukrainy.

– Jestem bardzo zadowolony z tego, że jestem tutaj i dołączam do Lecha Poznań. To nowy rozdział w mojej karierze i chciałbym zaprezentować się jak najlepiej. Przyszedłem tutaj nie tylko po to, żeby grać, ale też żeby pomóc wywalczyć trofea. Jednak równocześnie jest to ważny czas dla mnie, ponieważ chciałbym po dłuższym czasie wrócić do kadry i pojechać na Euro 2020 – mówi nowy lechita.

Bohdan Butko jest wychowankiem aktualnego mistrza Ukrainy, jednak zanim trafił do pierwszego zespołu górniczego klubu, występował w innych zespołach ukraińskich, takich jak Wołyń Łuck i FK Mariupol oraz rosyjskim Amkarze Perm. Od sezonu 2016/17 jest zawodnikiem Szachtara Donieck i od tego momentu wystąpił w 64 meczach tego klubu, strzelił jednego gola, a także zaliczył trzynaście asyst przy trafieniach kolegów. W tym czasie 29-letni obrońca zapisał na swoim koncie m.in. trzy mistrzostwa Ukrainy, dwa puchary tego kraju oraz dziesięć spotkań w Lidze Mistrzów.

Butko jest także reprezentantem swojego kraju, a przez lata uzbierał 32 starcia w narodowych barwach. Wystąpił na mistrzostwach Europy 2012 oraz 2016, na których zagrał m.in. 90 minut w meczu z Polską. Ostatnie spotkanie w kadrze Ukrainy rozegrał w marcu 2019 roku, w eliminacyjnym starciu z Luksemburgiem.
ŹRÓDŁOBiuro prasowe KKS Lech Poznań