Katar, ból gardła i zatok, kaszel – to typowe objawy przeziębienia. Infekcja górnych dróg oddechowych przenoszona jest drogą kropelkową i bardzo szybko się rozwija. Szczególnie narażone są na nią osoby o obniżonej odporności. U nich również przebieg przeziębienia jest bardziej dokuczliwy. Warto wówczas sięgnąć po preparaty, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i zapewnią spokojny sen.

Jak poradzić sobie z zatkanymi zatokami i katarem?

Katar towarzyszący przeziębieniu najczęściej spowodowany jest działaniem wirusów. Zdecydowanie rzadziej ma podłoże bakteryjne. Pierwszy typ rozpoznasz po wodnisto-śluzowej wydzielinie z nosa. Drugi ma natomiast postać śluzowo-ropną o zielonkawym zabarwieniu.

Przeziębienie trwa od siedmiu do nawet czternastu dni. W tym czasie katar jest szczególnie dokuczliwy nocą. W pozycji leżącej wydzielina nie jest na bieżąco usuwana, utrudniając, a niekiedy wręcz uniemożliwiając, swobodne oddychanie.

Nieżytu nosa nie należy bagatelizować, ponieważ może przekształcić się we wtórne zakażenia bakteryjne, wymagające podania antybiotyku. Zwiększa także ryzyko infekcji dalszych odcinków dróg oddechowych oraz rozwoju bolesnego zapalenia zatok.

Pomocne mogą być inhalację solą fizjologiczną. Upłynni to wydzielinę w zatokach i ułatwi jej usunięcie. Możesz również aplikować bezpośrednio do każdej dziurki nozdrzy wodę morską hipertoniczną.

Dużym wsparciem będą leki na zatoki. Mogą mieć postać płukanki do nosa albo proszku do rozpuszczenia w gorącej wodzie. Skorzystaj z nich, by zacząć oddychać swobodnie i bez bólu.

Sposoby na ból gardła i kaszel

Przeziębieniu towarzyszy nie tylko katar i problemy z zatokami. Bardzo często na skutek spływania wydzieliny do gardła i w tej części układu oddechowego zaczyna się rozwijać stan zapalny. Objawia się to najczęściej bólem. Może mieć postać łagodną, która nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, ale i przybierać bardzo ostrą formę, która uniemożliwia połykanie.

Kiedy trudność sprawia ci zjedzenie posiłku – sięgnij po syrop lub tabletki na ból gardła. Pamiętaj przy tym, żeby wybrać środek, który działa zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Takie właściwości wykazują m.in. benzydamina (chlorowodorek benzydiaminy) oraz dichlorowodorek chlorheksydyny w połączeniu z chlorowodorkiem lidokainy. Sam paracetamol nie będzie niestety wystarczający, ponieważ co prawda zmniejszy ból, ale nie przyczyni się do złagodzenia stanu zapalnego.

Jeśli zapaleniu górnych dróg oddechowych towarzyszy kaszel, pamiętaj, by dobrać środek do jego typu. Jeśli ma postać suchą – sięgnij po leki przeciwkaszlowe. Natomiast przy mokrym – wybierz te, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwią jej wydalanie.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments