krew krwiodawstwo
zdjęcie poglądowe, fot: pixabay,com

Na dzień 3 lipca 2020, jak informuje na swojej stronie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu brakuje wszystkich grup krwi. Najbliższe akcje w powiecie ostrowskim już w niedzielę.

Stan zapasów krwi na dzień 3 lipca 2020 wszystkich grup jest na poziomie niskim lub bardzo niskim. Zaczyna się jednak okres wakacyjny i zapotrzebowanie na krew się zwiększy.

fot: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu

Cały czas obywają się akcje poboru krwi trwają pomimo trwającej epidemii. W sobotę, 27 czerwca w hali sportowej Stadionu Miejsko-Gminnego nowoskalmierzycki klub HDK zorganizował 85. akcję poboru krwi. Było to już drugie przedsięwzięcie organizowane w czasie pandemii, ale i tym razem nie przeszkodziło to w zebraniu kolejnych litrów życiodajnego leku – z chętnych 71 osób krew oddały 52 osoby, zbierając w sumie 23,4 litra.

Cieszę się, że pomimo obostrzeń, reżimu sanitarnego nadal jest w ludziach ta dobra cecha, aby pomagać sobie wzajemnie. W końcu jak zawsze wspominam – nigdy nie wiadomo, kiedy my będziemy potrzebować pomocy. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w nasze przedsięwzięcia – krwiodawcom i sponsorom o wielkim sercu – powiedział prezes klubu Henryk Olejnik.

Najbliższe akcje odbędą się w niedzielę, 5 lipca w Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Sośniach w godzinach 10.00-13.00 oraz w Oddziale Terenowym RCKiK w Ostrowie Wlkp. ul. Limanowskiego 20-22 w godzinach od 8.00-11.00, gdzie zostanie zorganizowana akcja oddawania krwi dla chorego Adriana. Jest on podopiecznym Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu. Walczy z rzadkim nowotworem: Mięsakiem Granulocytarnym.

Najbliższe akcja poboru krwi jakie się odbędą w naszym regionie:

Krew można oddawać w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 – 13:00 w Ostrowie w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum przy ostrowskim szpitalu ul. Limanowskiego 20-22.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!

Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Ponownie będzie się mógł uśmiechać i przede wszystkim żyć! Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.

Jeżeli sami nie możecie oddać krwi zachęcamy do udostępniania informacji o braku wszystkich grup krwi. Może wśród Państwa znajomych znajdą się osoby, które zechcą podzielić się tym cennym darem.