W Ostrowie Wielkopolskim w najbliższych latach może zostać wybudowany nowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Wszystko zależy od decyzji władz naszego kraju.

– Prowadzenie Środowiskowych Domów Samopomocy, to zadanie wojewody. Często zarzuca się nam, że ci pensjonariusze przebywają w warunkach mało standardowych, przede wszystkich brak odpowiedniej ilości metrów kwadratowych. Poczyniliśmy już różne starania i jest to etap który nabiera kształtów – mówi Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

ŚDS jest tym wyzwaniem, które nie leży w kompetencji starostwa. Powiat ze swoich środków nie może przeznaczyć, zgodnie z obowiązującymi przepisami, żadnych środków, aby ta sytuacja uległa poprawie.

– Jesteśmy jednak zainteresowani tym tematem, ponieważ są to nasi mieszkańcy i chcemy przynieść im ulgę w funkcjonowaniu w tych domach – dodaje Paweł Rajski.

Dlatego też podczas poniedziałkowej wizyty wicewojewody Karoliny Fabiś-Szulc w Ostrowie, władze powiatu przedstawiły problemy dotyczące funkcjonowania w naszym powiecie ŚDS-ów, które działają przy ul. Komuny Paryskiej oraz na al. Słowackiego.

– Pani wicewojewoda, sama stwierdziła, beż żadnego przekonywania, że są to warunki, które należy zmienić i ona jako wicewojewoda będzie robiła wszystko aby to się zmieniło – mówi Radosław Torzyński, wicestarosta i jak dodał. – Na terenie za szpitalem leży działka, gdzie staramy się o jej przekazanie od wojewody. Jednak elementem, który obecnie wstrzymuje ten proces jest opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który najprawdopodobniej w przyszłym roku zostanie zamknięty. Wtedy zaistnieją przesłanki, aby tą działkę przekazać na budowę nowego budynku Środowiskowego Domu Samopomocy.

Dlatego też przygotowano przymiarkę architektoniczna, jak ten obiekt mógłby wyglądać, jaki byłby duży oraz jakie byłby koszty jego wybudowania. Według wstępnych założeń byłby to obiekt mający 1500m2, jednokondygnacyjny. Na działce mogły by powstać dwa takie budynki, jednak wiele zależy do przeznaczonych na to środków. Jeden z budynków kosztowałby około 15 mln złotych.

Jednak jest to zadanie, które musi w 100% sfinansować budżet państwa, natomiast województwo nie dysponuje takimi środkami i dlatego też ustalono kolejne spotkania z pracownikami Urzędu Wojewódzkiego w kwestii możliwości budowy przedmiotowego ŚDS.

– Czy pieniądze w przyszłym roku z budżetu państwa zostaną na ten cel przeznaczone to jest wielka niewiadoma, jednak wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że trzeba spróbować zrobić to – dodaje Radosław Torzyński.

Gdyby się to wszystko udało, to nowy ŚDS powstałby w Ostrowie za 4 do 5 lat.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments