Ośrodek Szkoleniowy Leczenia Złamań Kości Piętowej powołano w ostrowskim szpitalu. To zasługa ostrowskich ortopedów, którzy od lat stosują w leczeniu skomplikowanych złamań tzw. metodę gwoździa.

W tym roku mija 10 lat od przeprowadzenia na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w ostrowskim szpitalu pod kierownictwem dra Mirosława Falisa pierwszej w Polsce operacji zespolenia złamania kości piętowej gwoździem śródszpikowym Calcanail. Od tego czasu wykonano około 650 operacji z wykorzystaniem tej metody.

Te doświadczenia stały się podwaliną do podpisania Aktu Powołania ośrodka. Odbyło się podczas konferencji w Antonie, gdzie spotkali się przedstawiciele wielu ośrodków w Polsce. Gościem specjalnym był pof. Patrik Simon, współtwórca implantu, wieloletni ordynatora oddziałów klinicznych szpitali w Strassbourgu, Lyonie, były prezes francuskiej oraz międzynarodowej grupy ortopedów.

– Po kilku latach, gdy opanowaliśmy już metodę Calcanal, zaczęli do nas przyjeżdżać lekarze z Polski, Europy, aby się u nas uczyć. Robiliśmy to wszystko na stopie koleżeńskiej. Jednak teraz chcemy aby nasz ośrodek działał oficjalnie. Czekaliśmy tak długo z powołaniem ośrodka oficjalnie, aby mieć też przygotowane miejsce do szkoleń. Mamy w szpitalu jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych, jakich wielokrotnie nie widziałem w zachodniej Europie. Sam oddział jest po gruntownym remoncie, znakomicie wyposażony więc nie musimy mieć kompleksów – powiedział dr Mirosław Falis.

W uznaniu zasług, dla promocji metody M. Falis otrzymał od prof. Simona złoty implant Calnacal.

Akt powołania podpisany został przez Pawła Rajskiego Starostę Ostrowskiego, Dariusza Bierłę Dyrektora ostrowskiego szpitala, prof. Jarosława Czubaka Krajowego Konsultanta ds. Ortopedii oraz dra Mirosława Falisa.

Ośrodek w Ostrowie będzie oddziaływał na specjalistów nie tylko z Polski – dodaje profesor Jarosław Czubak, krajowy konsultant w ortopedii.

– To już jest akredytacja europejska oznaczająca najwyższy poziom kształcenia i świadczeń medycznych. To jest ewenement, aby takie centrum powstało poza kliniką w szpitalu powiatowym. To jest naprawdę coś wyjątkowego. Dla mnie radość podwójna, bo jestem ostrowianinem z pochodzenia i jestem bardzo dumny z tego, co udało się zrobić na tutejszym oddziale – mówił prof. Jarosław Czubak.

Dumy nie ukrywał także Starosta ostrowski, który jest organem założycielskim dla szpitala.

– Kiedy 10 lat temu po rozmowie z doktorem Falisem zdecydowaliśmy się przeznaczyć z budżetu powiatu dodatkowe środki na zakup tzw. gwoździa chyba nikt z nas się nie spodziewał, że ta metoda się tak przyjmie, rozwinie i będzie wzorem dla innych. Dziś jestem dumny z tego co osiągnął dr M. Falis wraz z całym swoim zespołem – powiedział Paweł Rajski.

To jedyny tego typu ośrodek w Polsce i nieliczny w Europie, w którym będzie można nauczyć się stosować te metodę leczenia złamań kości piętowej.

Zobacz również: Kolejne dofinansowanie dla ostrowskiego szpitala
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments