Uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych realizują projekt społeczny Chaos Ciszy w ramach olimpiady społecznej „Zwolnieni z teorii”.
– Nasz projekt Chaos ciszy ma na celu powiększenie świadomości o schizofrenii u ludzi młodych jak i starszych. Chcemy pokazać jak można pomóc osobom dotkniętym tą chorobą, ale też jak może zachowywać się osoba chora na schizofrenię. Z inicjatywą tego projektu wyszedł nasz kolega Maks, który zechciał otworzyć się przed nami oraz innymi z czym on i jego mama muszą się zmagać przez całe życie – mówią organizatorzy projektu, którzy swoją pracą chcieli pokazać i przybliżyć, jak rozpoznać, że bliski, znajomy, kolega z klasy może cierpieć na schizofrenię. Dokąd sìę udać po pomoc? Co możemy zrobić.
W grupie realizującej ten projekt znajdują się najróżniejsze osoby, od miłośników sztuki po osoby zafascynowane sportem czy informatyką. Są to Maks, Hania, Piotrek, Kacper, Marta, Sandra, Roksana oraz Aleks. Wszyscy są oni uczniami Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim.
W ramach projektu przeprowadzono wykłady i warsztaty w szkole, gdzie pokazywano, jak dany rysunek widzi osoba chora, a jak zdrowa. Uczniowie dostali np. kolorowanki do rozwiązania.
W Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy odbyła się prezentacja projektu oraz wykład lekarza psychiatry Rafał Żelanowskiego, który przedstawił, jak widzi świat i nas osoba chorująca.




Spotkanie połączone było z wernisażem wystawy prac Edmunda Monsiela, artysty-samouka. Jego prace są dowodem na to, że Monsiel cierpiał na schizofrenię paranoidalną. Zmarł w 1962 roku, a po jego śmierci odkryto 566 prac plastycznych jego autorstwa, tworzonych w tajemnicy. Wystawa prac Edmunda Monsiela potrwa do 8 kwietnia.