Wiele kobiet w ciąży ze strachem myśli o porodzie, o przytłaczającym bólu. Zastanawia się, czy sobie poradzi, czy będzie potrzebować leków przeciwbólowych.

Jedną z organizacje, które wspierają kobiety w okresie okołoporodowym jest Fundacja Matecznik, która działa na rzecz ciężarnych kobiet z Poznania i Wielkopolski. Fundacja od kilku lat przygotowuje kobiety i ich bliskich do porodu, poruszając także temat łagodzenia bólu porodowego.

Chcemy wspierać Kobiety, nie tylko edukując je, ale realnie wpływając na ich możliwości wyboru dostępnych metod łagodzenia bólu. Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że „poród to tylko kilka godzin i po bólu” i „że tyle kobiet to przeżyło i Ty też przeżyjesz”. Chcemy, by kobieta, mając wachlarz możliwości łagodzenia trudów porodu, wybrała te, które jej odpowiadają. By współdecydowała o porodzie i by miała jak najlepsze wspomnienia z tego dnia – mówi Alicja Nowaczyk, Prezes Zarządu Fundacji Matecznik.

Fundacja zbiera środki na zakup urządzeń TENS do elektrostymulacji. Jest to niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu, co jest ważne dla rodzących, które chcą uniknąć leków. TENS blokuje impuls nerwowy, który niesie informację o bólu do mózgu oraz wpływa na wydzielania beta-endorfin – naturalnych hormonów działających przeciwbólowo.

– W 2021 r. dzięki naszej darowiźnie Szpital Wojewódzki w Poznaniu został wyposażony w 2 nowe TENSy. Nadal jednak wiele szpitali w województwie wielkopolskim, w tym ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim, nie posiada tego sprzętu. Dlatego prosimy o wsparcie finansowe – mówi Alicja Nowaczyk. – Można nas wesprzeć na kilka sposób: poprzez darowiznę lub kupując cegiełkę na zbiórce prowadzonej na portalu Allegro Lokalnie. 

Zakup jednego urządzenia TENS z kompletem elektrod to koszt rzędu 400 zł, nowy zestaw elektrod to kolejne 30 zł. Fundacja zdecydowała się na pozyskanie funduszy przy wsparciu Allegro Lokalnie, gdzie uzbieraną kwotę przeznaczy na zakup pięciu urządzeń z kilkoma kompletami elektrod. Zostaną one przekazane pięciu placówkom w województwie wielkopolskim, w tym do Ostrowa Wielkopolskiego.

Link do zbiórki: https://allegrolokalnie.pl/zbiorka/rodzic-z-pradem
ŹRÓDŁOFundacja Matecznik
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments