Pomimo wielu ostrzeżeń, dużo ludzi chcących szybko i łatwo zarobić, pada ofiarami internetowych oszustów. Inwestując w kryptowaluty pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wczoraj, tego typu oszustwo zostało zgłoszone w pleszewskiej komendzie.

21 marca policjanci z pleszewskiej komendy przyjęli zgłoszenie od mężczyzny, który padł ofiarą internetowego oszusta. W wyniku ich działań,  zgłaszający stracił znaczną sumę pieniędzy. 


Schemat działania oszustów w takich przypadkach jest często bardzo podobny. Do pokrzywdzonych osób dzwoni lub pisze osoba, podająca się za tzw. doradcę kryptowalutowego. Oferuje ona swoją pomoc przy wypłacie środków z kryptowalut na konto osobiste. Prowadząc rozmowę zachęca oszukane osoby do zainstalowania dodatkowego oprogramowania na swoich osobistych komputerach. W tym momencie oszuści otrzymują dostęp do pulpitu osoby, która niczego nieświadoma, traci wszystkie oszczędności zgromadzone na swoim koncie. Kiedy ofiary orientują się, że zostały oszukane, niestety jest już za późno.

Wiele osób skuszonych szybkim zarobkiem dużych pieniędzy, zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Unikajmy podawania swoich prywatnych danych, które służą nam do logowania się w Internecie. Ponadto nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego. Może on zostać wykorzystany w celu dokonania kolejnych oszustw. Nie zgadzajmy się na instalowanie żadnego dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Poprzez takie aplikacje oszuści mają łatwy dostęp do naszego pulpitu, a tym samym do dysponowania naszymi pieniędzmi. Jeżeli na swój telefon dostaniemy powiadomienie, dotyczące potwierdzenia przelewu, którego nie wykonujemy, nie reagujmy. Pamiętajmy, że przez działania oszustów w jednej, krótkiej chwili, możemy stracić wszystkie oszczędności całego życia.

Tak może wyglądać przykładowa rozmowa z oszustami:

źródło: KPP PleszewŹRÓDŁOpleszew.policja.gov.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments