ksiadz-koloratka kościół

W związku z sytuacją pandemiczną tegoroczna wizyta duszpasterska, tzw. kolęda w wielu parafiach odbędzie się w formie hybrydowej. Księża będą zapraszali na msze poszczególnymi ulicami, jednak będzie można również zaprosić kapłana do swojego domu. W każdej parafii może to inaczej wyglądać. Instrukcje wydała w tej sprawie dzisiaj Diecezja Kaliska.

Dzisiaj Diecezja Kaliska opublikowała instrukcję dotyczących kolędowych spotkań duszpasterskich 2021/2022, którą poniżej publikujemy:

Tradycyjna kolęda jako wizyta duszpasterska w domach wiernych jest ważnym elementem w życiu parafii, gdyż jest doskonałą okazją do ewangelizacji i ważnym sposobem na dotarcie do wielu parafian, z którymi nie ma innych okazji do spotkania. Ponadto w parafiach, gdzie zostali ustanowieni nowi proboszczowie, wizyta duszpasterska jest tym bardziej potrzebna, gdyż umożliwia poznanie się duszpasterza z parafianami. Chociaż więc kolęda jest prawdziwym dobrem duszpasterskim, to jednak z uwagi na istniejące wciąż zagrożenie epidemiczne, należy rozważyć najwłaściwszy sposób jej przeprowadzenia.

Biskup Kaliski, biorąc pod uwagę różnorodność i specyfikę poszczególnych parafii naszej diecezji, pozostawia proboszczom, którzy powinni skonsultować się z radami parafialnymi, możliwość podjęcia decyzji co do sposobu przeprowadzenia kolędy z zachowaniem jednakże zasad higieny sanitarnej i z użyciem koniecznych środków ostrożności.

Prosimy duszpasterzy o uszanowanie decyzji osób, które ze względów sanitarnych nie będą chciały uczestniczyć w spotkaniu kolędowym. Zwracamy się także z prośbą do kapłanów o braterskie zrozumienie i unikanie komentarzy co do podjętych przez poszczególne parafie decyzji o formie kolędowania.


Niektóre ostrowskie parafie w ogłoszeniach parafialnych już w ubiegła niedzielę informowały o sposobie i zasadach kolędy jaka jest zaplanowana w tym roku.

M.in. jak czytamy w ogłoszeniach parafialnych ostrowskiej konkatedry – „W związku z sytuacją pandemiczną tegoroczna wizyta duszpasterska, tzw. kolęda odbędzie się w formie hybrydowej. To znaczy, że Msze św. będą tak jak w zeszłym roku dla mieszkańców poszczególnych ulic. Ale też można zaprosić do swojego domu kapłana z wizytą na modlitwę. Zaproszenia można zgłaszać osobiście w biurze parafialnym, telefonicznie, mailowo lub wrzucić do skrzynki na listy, która znajduje się na Domu Katolickim. W swoim zaproszeniu proszę podać nazwisko, adres oraz numer telefonu.” Podobnie sytuacja wygląda w parafii Miłosierdzia Bożego.

Księża z parafii Ducha Świętego informują, że nie będzie w parafii tradycyjnych odwiedzin duszpastersko – kolędowych w domach naszych parafian. Odprawione zostaną jednak specjalne Msze Św. które rozpoczną się dla mieszkańców poszczególnych ulic od 11 stycznia 2022 r. Spotkanie i indywidualne odwiedziny kolędowe będą możliwe po uzgodnieniu tych spotkań z kapłanami. Szczegóły dotyczące spotkań z parafianami mają być dopiero podane.    

W parafii pw Św. Pawła Apostoła również odprawione zostaną Msze św. z modlitwą błogosławieństwa nad zebranymi w kościele i ich bliskimi w domach, na wspólny śpiew kolęd z rozesłaniem z wodą święconą do pobłogosławienia mieszkań. Szczegóły mają zostać podane wkrótce.

Zobacz również: Spowiedź adwentowa w ostrowskich parafiach
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Kolenda ale tylko z paszportem kowidowym księży i ministrantów

Najlepiej w kościele jak było w ubiegłym roku