W niedzielę, 2 czerwca, na zaproszenie Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz prof. Jerzego Pietrzaka- byłego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Ostrowie Wielkopolskim- w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego odbyło się spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń, członkami Komitetów Obywatelskich.

 

– Droga do pełnej wolności miała jeszcze wiele zakrętów, wielu ma swoją szczegółową i subiektywną ocenę. Zanim mogliśmy cieszyć się pełnią wolności, musiał runąć nie tylko ten berliński mur, ale wiele innych, które wzniesiono przez lata. Jedno nie ulega dla mnie wątpliwości, że wybory 4 czerwca 1989 roku uruchomiły proces do pełnej demokratyzacji, uruchomiły proces, którego nikt nie potrafił zatrzymać. Była to nasza droga do wolności – powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

Gościem honorowym niedzielnego spotkania był dr Paweł Łączkowski Wicepremier Rządu RP w latach 1989 -1991, prawnik i socjolog, emerytowany profesor UAM w Poznaniu, były wicedyrektor Instytutu Socjologii i członek Senatu Uczelni.

Członek NSZZ „Solidarność” od 1980 r., delegat poznańskiego środowiska akademickiego do Ogólnopolskiego Komitetu Porozumiewawczego Nauki 1981, potem działacz konspiracyjnego Społecznego Komitetu Nauki. Poseł na Sejm RP (z okręgu poznańskiego) trzech kadencji: 1989-1991 (z listy Komitetów Obywatelskich „Solidarność”) oraz 1991-1993 i 1997-2001 (z Partii Chrześcijańskich Demokratów); wiceprzewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (OKP) 1989-1991; wicepremier 1992-1993. Założyciel i sekretarz generalny Partii Chrześcijańskich Demokratów (PChD) 1990, przewodniczący wspomnianej partii 1992-1999; członek krajowego kierownictwa Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) 1997-2001. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” 1997-2001.Wycofał się z życia politycznego w 2001 r.

Tego dnia obecni byli członkowie i współpracownicy komitetów obywatelskich „Solidarność”, przedstawiciele władz regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa oraz młodzież ówczesna, która zaangażowana była w propagandę wyborczą, przedstawiciele władz różnych szczebli parlamentarzystów byłych i obecnych, władze samorządów, powiatu ostrowskiego, miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz gmin ościennych, szefowie instytucji, duchowieństwo, a także Ci, którzy sprawowali władzę w mieście i województwie podczas pamiętnych wyborów 4 czerwca.

Spotkanie miało charakter panelu dyskusyjnego profesora Jerzego Pietrzaka z byłym Wicepremierem Pawłem Łączkowskim. Głos w dyskusji zabrali także goście zgromadzenia na sali, co pozwoliło wyjaśnić sobie kilka zależności w otaczającej nas obecnie rzeczywistości społeczno- politycznej, która jest wypadkową decyzji m.in. sprzed 30 lat.

Pragnąc zostawić pamiątkę po tym wydarzeniu staraniem władz Powiatu Ostrowskiego odlany został medal autorstwa Szymona Wasielaka, którym uhonorowani zostali założyciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Ostrowie, jego członkowie przed 4 czerwca 1989 rokiem oraz organizatorzy KO w terenie.

Pierwszy honorowy medal trafił w ręce Pana Pawła Łączkowskiego. Następnie o odebranie medali z rąk Starosty Ostrowskiego proszeni zostali członkowie założycieli Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Ostrowie:

Jerzy Pietrzak
Aleksandra Kierstein
Witold Baumgart
Bogdan Gibasiewicz
Jerzy Grzegorski
Zenon Kempiński
Maria Kornaszewska-Stawik
Jerzy Minta
Jerzy Sówka
Antoni Sukiennicki
Józef Wróbel

Medalami wyróżnieni zostali także członkowie, którzy dołączyli do Komitetu przed 4 czerwca 1989 r.

Cezary Nowakowski
Marek Czemplik
Michał Matyśkiewicz,
Zbigniew Urbaniak
Antoni Majka
Lech Górski
Andrzej Pawłowski
Paweł Rajski
Witold Banach
Witosław Gibasiewicz
Cezary Janiszewski
Michał Jarnecki
Andrzej Kornaszewski
Maria Owczarek
Andrzej Szeląg
Andrzej Wardeński

O odebranie medalu dla nieobecnej Anieli Knapowskiej Mikołajczyk poproszony został mąż Jerzy Mikołajczyk. Kilku członków Komitetu niestety już zmarło, wśród m.in. Jerzy Koralewski i Zdzisław Marcinkowski. Medal przekazany został wdowom- Barbarze Koralewskiej i Zdzisławie Marcinkowskiej.

Pamiątkowymi medalami uhonorowano także organizatorów Komitetów Obywatelskich na terenie obecnego powiatu ostrowskiego:

Danutę Dybol (Odolanów),
Ireneusza Mądry (Raszków),
Marka Kądzielę (Raszków),
Tomasza Ławniczaka (Nowe Skalmierzyce).

Uhonorowanie specjalne:

Ks. prał. Alfred Mąka –patron ostrowskiego KO i współorganizator kilku komitetów w województwie kaliskim,
Alicja Kędzia – działaczka KO w Choczu, zastępca przewodniczącego sejmiku województwa kaliskiego,
Piotr Grabarz– nauczyciel historii w I LO w Ostrowie, w 1989 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Kępnie i z-ca przewodniczącego Komitetu w województwie kaliskim.
ŹRÓDŁOPowiat Ostrowski
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments