fot: policja.pl

Niestety, dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku na Polskich drogach zginęło już 53 użytkowników motocykli.

Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki, a najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Tylko w długi majowy weekend zginęło 7 motocyklistów. Według wstępnych ustaleń policjantów w większości przypadków miała tu znaczenie nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu. 

Dlatego też policjanci apelują o bezpieczną jazdę z odpowiednią prędkością, która pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Ponadto warto więc pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim siebie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, kamizelka odblaskowa poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Apelujemy do motocyklistów – Dajcie się zauważyć! Kierowcom samochodów da to możliwość stopniowego oswojenia się z waszym powrotem na drogi.

Do wypadków z udziałem motocyklistów przyczyniają się również nieprawidłowe zachowania kierujących pojazdami. Odruch uważnego zerkania  w lusterka jest bardzo istotny szczególnie podczas manewru zmiany pasa ruchu czy skrętu. To kluczowy element warunkujący bezpieczeństwo na drodze.

Od 1 stycznia do 5 maja 2024 na polskich drogach doszło ogółem do 459 wypadków z udziałem użytkowników motocykli. Zginęło w nich aż 53 osób a 484 zostały ranne.

Niestety do tragicznych w skutkach wypadków z udziałem motocyklistów doszło również w naszym regionie, m.in. Tragiczny wypadek w regionie. Nie żyje motocyklista oraz Nie żyje rowerzystka po zderzeniu z motocyklistą
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Niech stosują się do ograniczeń prędkości to będzie ok