W poniedziałek informowaliśmy o tym, że do Ostrowa Wielkopolskie trafi 6 921 862 złotych z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Jak się okazuje, programu właściwie jeszcze nie ma.

Promesy w Ostrowie wręczyła  Andżelika Możdżanowska, członek Komisji Rozwoju Regionalnego w PE, była wiceminister Inwestycji i Rozwoju i jak mówiła w poniedziałek – Promesy te są gwarancją, że z żadnych inwestycji nie trzeba rezygnować przez nieplanowane wydatki na walkę z koronawirusem. Wciąż będzie można zapewnić rozwój, który Państwo zakładaliście.

Do Powiatu Ostrowskiego z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych ma trafić prawie 20 mln złotych, z czego niemal 7 mln złotych do miasta Ostrowa. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, którego docelowa wartość ma wynieść ok. 100 mld zł.

Nie oznacza, że takie środki trafią do samorządów, gdyż jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju – „Terminy składania wniosków i przekazywania środków zostaną określone w uchwale Rady Ministrów. Spodziewamy się, że nabór wniosków od gmin i powiatów zostanie rozpoczęty w II połowie lipca lub w I połowie sierpnia.”

Określone zostały jednak kwoty jakie przysługują poszczególnym samorządom. Miastu Ostrów Wielkopolski według wyszukiwarki znajdującej się na stronie ministerstwa przysługuje właśnie kwota 6 921 862zł, która znalazła się na wręczonej promesie. Podobne promesy są obecnie rozdawane we wszystkich samorządach, ale samorządy dopiero będą mogły wnioskować o takie wsparcie i obecnie promesy nie przedstawiają żadnej wartości.

Co faktycznie się stanie, będziemy mogli się przekonać już w najbliższych tygodniach gdy powstaną odpowiednie przepisy. Miejmy nadzieje, że środki te faktycznie trafią do samorządów.