Czy będą dotacje na montaż kotłów na biomasę i ekogroszek? Pyta o to ostrowska radna.

0

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Elżbieta Grochowska reprezentująca Klub Radnych „Przyjazne Miasto” złożyła zapytanie w sprawie ekologicznych źródeł ciepła.

Jak możemy przeczytać w złożonym zapytaniu radna zwraca uwagę, że „W ostatnim czasie przedstawiciele mieszkańców (…) przedstawili wnioski dotyczące uzupełnienia zakresu prac uprawniających do uzyskania dofinansowania w latach następnych o montaż kotła na paliwo stałe – biomasa lub ekogroszek (…)„.

Wynika to z faktu jak czytamy w zapytaniu radnej, że montaż takich kotłów na paliwo stałe jest dotowane przez WFOŚiGW w Poznaniu oraz OZC nie posiada rozbudowanej sieci ciepłowniczej na wszystkich ostrowskich osiedlach. Dlatego „zasadne jest umożliwienie mieszkańcom naszego miasta wymiany źródła ogrzewania na ekologiczne poprzez montaż kotła na paliwo stałe – biomasa lub ekogroszek przy wykorzystaniu dotacji udzielanych przez Urząd Miejski„.

Pełna treść złożonego zapytania przez radną Elżbietę Grochowską.

Podczas sesji odpowiedzi udzielił w tej kwestii wiceprezydent Mikołaj Kostka – „Co do dopuszczenia w tym naszym programie lokalnym, tym dotacyjnym, wymiany starych źródeł ogrzewania, mam tutaj wątpliwości ale nie są to tylko moje wątpliwości. Mówię tutaj o dopuszczeniu co prawda nowej, najnowszej generacji ale jednak pieców na paliwo stałe. To są wątpliwości także w ostatnim czasie głoszone przez specjalistów. Nie sądzimy że to jest właściwy kierunek. Uważamy, że nie powinniśmy tutaj jako miasto, uważam także jako państwo Polskie, chociaż w tym rządowym projekcie Czyste Powietrze, wymiana starych kopciuchów mówiąc kolokwialnie na nowe kopciuchy jest dotowana. W ocenie specjalistów nie jest to dobry kierunek działań. Powinniśmy promować, a tym bardziej dotować w 100% proekologiczne, nisko bądź zero emisyjne źródła ciepła.

Jak państwo uważacie, miasto Ostrów powinno włączyć tego rodzaju kotły na paliwo stałe do programu dotacyjnego? Czekamy na państwa opinie?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments