fotowoltaika OZE panele słoneczne
zdjęcie poglądowe

Na przełomie stycznia i lutego 2024 roku, część gmin z naszego powiatu planowało złożenie wniosków w ramach ogłoszonego naboru z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dzięki możliwemu dofinansowaniu mieszkańcy tych gmin, być może będą mieli szanse na spore dofinansowania do instalacji OZE.

Nabór zgłoszeń i deklaracji obejmował zakres instalacji fotowoltaicznych czy magazynów energii, a w przypadku uruchomienia dofinansowań można będzie uzyskać wsparcie finansowe, które może sięgać aż do 90% kosztów kwalifikowanych, liczonych od wartości netto. Oczywiście nie wiadomo jeszcze czy takie wsparcie mają mieszkańcy tych gmin, gdyż nie rozstrzygnięty został nabór wniosków.

W tym gronie nie było miasta Ostrowa Wielkopolskiego i dlatego zwróciliśmy się 2 lutego z pytaniami do Urzędu Miejskiego w tej sprawie, gdzie pytaliśmy o czy jako miasto planujemy złożenie takiego wnioski? Jeśli tak to kiedy oraz kiedy i w jaki sposób, mieszkańcy mogą składać stosowane deklaracje? Jeśli nie, to co jest powodem nie przystąpienia do przedmiotowego projektu przez miasto Ostrów?

Dzisiaj, po miesiącu, w końcu otrzymaliśmy odpowiedź, która w całości poniżej publikujemy:

Nabór jest organizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wnioski będą składane w formie elektronicznej. Wnioski mogą składać społeczności energetyczne, w naszym przypadku klaster energii, a dokładnie koordynator lub członek klastra, ponieważ klaster
nie ma podmiotowości prawnej.

Zakres wsparcia:

  1. Stabilne źródła energii
  2. Instalacje fotowoltaiczne jako niestabilne źródła energii
  3. Magazyny energii
  4. Lokalne sieci elektroenergetyczne
  5. Wdrożenie systemów wspomagających zarządzanie energią
  6. Komunikowanie, informowanie i propagowanie w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego wykorzystania energii OZE
  7. Przebudowa lokalnych sieci dystrybucyjnych w kierunku inteligentnych sieci elektroenergetycznych
  8. Zakup i montaż urządzeń umożliwiających zwiększenie autokonsumpcji energii wyprodukowanej w prosumenckich OZE.

Kwota wsparcia będzie wynosić od 1 mln zł do 50 mln zł. Termin składania wniosków jest przedłużony o 2-4 tygodni licząc od końca lutego 2024 roku. Informacja pochodzi ze strony internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

CRK Energia Sp. z o. o. jako koordynator klastra planuje złożyć wniosek w temacie sieci dystrybucyjnych oraz instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii.
Sieć dystrybucyjna będzie obejmowała rozbudowę sieci do nowo budowanej farmy fotowoltaicznej w Ostrowie Wielkopolskim, a instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii, byłyby dla mieszkańców obszaru klastra. Jest to program pilotażowy, który ma na celu wypracowanie modelu dla następnych podobnych projektów.
Zakres wsparcia dla stabilnych źródeł energii będzie najbardziej punktowany. Są to źródła takie jak biogazownia lub produkcja zielonego wodoru, oczywiście pozostałe projekty też mają szanse, a z informacji prasowych wynika, że najwięcej wniosków będzie na instalacje fotowoltaiczne oceniane jako źródła niestabilne wraz z magazynami energii tj. urządzeń zwiększających poziom autokonsumpcji energii wyprodukowanej w prosumenckich OZE.

CRK ENERGIA informuje, że decyzja o zakresie dofinansowania zostanie podjęta w miesiącu marcu i wówczas zostanie wybrany zakres, który będzie dawał najlepszą ocenę złożonego projektu.


Co to oznacza dla mieszkańców Ostrowa? Nie wiadomo, czy będziemy mieli szanse na tańszą energie z OZE. Miejska spółka nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji co zrobi, a tylko ona w ramach obecnego naboru wniosków może go złożyć.

Jedno jest jednak na tym etapie jednak pewne. Gdyby nie przedłużenie przyjmowania wniosków przez Ministerstwo, mieszkańcy Ostrowa nie mieliby na pewno szans na uzyskanie wsparcia w ramach tego naboru. Oczywiście teraz miejska spółka musi podjąć kroki w tym kierunku…




Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Powywalac tych wszystkich neirobów ze spólek, biora kase i nic nie robią