Dzisiaj w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące powstania elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę. Potrwają one do 17 marca, a o założeniach koncepcyjnych projektu poinformowano podczas konferencji prasowej.

W toku wielomiesięcznych merytorycznych prac i pogłębionych analiz w ścisłej współpracy z ekspertami naukowymi wypracowaliśmy koncepcję elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę dla Ostrowa Wielkopolskiego. To poważna branżowa propozycja dla Ostrowa Wielkopolskiego. Podjęcie jej realizacji wymaga jednak zgody, akceptacji i wspólnej odpowiedzialności lokalnego społeczeństwa, organizacji pozarządowych, najbardziej zainteresowanych Rad Osiedli, czy wreszcie lokalnych sił politycznych i klubów w Radzie Miejskiej. Dlatego, tak jak zapowiadaliśmy, proponujemy i rozpoczynamy poszerzone konsultacje społeczne, które będą dobrą przestrzenią do wspólnej, merytorycznej dyskusji – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

W ramach konsultacji CRK, chce wypracować odpowiedź na pytanie, czy lokalna społeczność Ostrowa Wielkopolskiego chce tego rodzaju inwestycji w naszym mieście, czy Ostrów Wielkopolski potrzebuje elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę?

Elektrociepłownia na paliwa alternatywne i biomasę to dalsza dekarbonizacja miasta i nowe źródło produkcji lokalnego ciepła i energii elektrycznej oraz zagospodarowanie i odzysk energii z frakcji preRDF odpadów, czyli w konsekwencji lokalne przeciwdziałanie podwyżkom opłat za śmieci, ciepło i prąd – podkreśla dr inż. Krzysztof Haziak, współautor koncepcji ostrowskiej elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę.

W ramach analizy miejsc w których mogła by powstać elektrociepłownia, najkorzystniejszy jest jak przekazano obszar na terenie dawnej elektrociepłowni ZNTK i obecnej strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej.

Tego rodzaju inwestycja może być docelowo jednym z rozwiązań obecnej sytuacji w gospodarce odpadami, z jakimi muszą mierzyć się lokalne samorządy. Obecnie zagospodarowanie frakcji preRDF to dominujący koszt całego systemu gospodarki odpadami w mieście. W 2019 roku w ten sposób poza Ostrów do zewnętrznych firm i pośredników musiano wydać ponad 7,5 mln zł, a w roku 2020 ponad 10 mln zł. Powstanie elektrociepłowni na paliwa alternatywne umożliwi termiczne przekształcanie odpadów frakcji preRDF na miejscu i ograniczenie rosnących kosztów systemu gospodarki odpadami w zakresie najbardziej kosztotwórczego zagospodarowania frakcji preRDF – zaznacza dr Grzegorz Samitowski, partner naukowy projektu.

Inwestycja może potrwać około 5 lat, a CRK będzie starała się uzyskać dofinansowanie na jej realizacje.

– W tej chwili trwa nabór ciągły NFOŚiGW na tego typu inwestycje. Będziemy starali się zdążyć złożyć dokumenty by tego typu dofinansowanie uzyskać. Na tym etapie dotacja wynosi 50% i pożyczka drugie 50%. Na tym etapie szacujemy, że koszt tego typu inwestycji będzie wynosić w granicach 100 mln zł – mówi Bartosz Ziółkowski.


W ramach poszerzonych konsultacji społecznych, prowadzonych przy okazji postępowania środowiskowego, zaplanowano również cykl spotkań – w formie hybrydowej, zarówno stacjonarnej jak i online – dedykowanych poszczególnym grupom i środowiskom, jak i wszystkim mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego.

HARMONOGRAM PIERWSZYCH WYDARZEŃ KONSULTACJI SPOŁECZNYCH W SPRAWIE POWSTANIA ELEKTROCIEPŁOWNI OSTRÓW

03.03.2021 (środa) godz. 12:00 – spotkanie informacyjne z Zarządem/Radą Osiedla „Powstańców Wielkopolskich” i „Kamienice Stare” z udziałem ekspertów

03.03.2021 (środa) godz. 14:00 – spotkanie informacyjne z radnymi Rady Miejskiej z udziałem ekspertów

10.03.2021 (środa) godz.16:00 – spotkanie dla mieszkańców z udziałem ekspertów (wideokonferencja)

17.03.2021 (środa) godz. 12:00 – panel naukowo-ekspercki, podsumowujący z udziałem ekspertów i przedstawicieli naukowych (wideokonferencja)

Swoje uwagi, będzie można też składać za pośrednictwem opracowanego formularza konsultacyjnego, który będzie można pobrać ze strony Urzędu Miasta i przekazać drogą elektroniczną, korespondencyjnie lub bezpośrednio w Biurze Inicjatyw i Konsultacji Społecznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Nie dość ze śmierdzi z wysypiska to teraz prawie w centrum spalarnie postawią. Kto wpadł na taki pomysł? Zamiast, gdzieś za miastem to w centrum będą ludzi truli

Pewnie kolejna posada dyrektora się szykuje