Kalkulator ogrzewania. Czym najtaniej ogrzewać, palić w domu

Ostrowianin, Ryszard Chmielina przygotował specjalny kalkulator w którym pokazuje czym opłaca się ogrzewać nasze domy. Można dzięki kalkulatorowi ocenić jaki opał jest dla nas najtańszy i najbardziej opłacalny.

Obecnie ceny opały poszybowały strasznie w górę i koszt zakupu tonu ekogroszku oscyluje w granicach nawet 3 000zł. Eksperci przewidują, że tego opału braknie w naszym kraju i nie wszyscy będą mogli go kupić lub po prostu nie będzie ich stać na to. Rząd przekonuje, że opału nie zabraknie oraz przygotowany zostanie pakiet dopłat, żeby każdy mógł zakupić węgiel w korzystnej cenie. Mówiła o tym na początku czerwca Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa – W sezonie grzewczym nie zabraknie węgla

Pod składowiskami węgla tworzą się jednak kolejki. Jedna z nich powstała w przed ostrowskim składem opału>> Kolejka aut pod składem opału – wideo

Dlatego też dla osób, które nie wiedzą jaki opał wybrać lub system ogrzewania, a mają możliwość wyboru z pomocą przyszedł mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, który przygotował specjalny kalkulator. Był on dopracowywany przez miesiąc i na jego podstawie można wyliczyć koszt ogrzewania budynku, w zależności od źródła ciepła.

– W tym roku może zabraknąć w Polsce ok 5 mln ton węgla dla ogrzewania gospodarstw domowych. Ceny zaczęły osiągać absurdalne wartości. Coraz więcej osób zaczęło mnie pytać czym najlepiej/najtaniej ogrzać dom. Postanowiłem chociaż szacunkowo to policzyć. Tak powstał kalkulator – mówi naszemu portalowi Ryszard Chmielina.

Poniżej przykładowe wyliczenia dla 80 GJ potrzebnych do ogrzewania budynku:

Pobierając kalkulator, można wstawić swoje dane dotyczące ilości użytkowanych GJ. Link do pobrania kalkulatora (w przypadku gdyby link nie działał, należy wkleić go do paska przeglądarki) http://chmielina.net/kalkulator.xlsx

Jak obliczyć ilość używanych GJ, gdy mamy piec na ekogroszek. Jeśli spalaliśmy do tej pory 5 ton to mnożymy to przez kaloryczność naszego opału, czyli 5×26 mamy 130 i w zależności w czym palimy odejmujemy -50% jeśli jest to w kopciuchu lub – 30% jeśli na przykład w automacie.

Jak ktoś ma ogrzewanie gazowe to wtedy z rachunku bierzemy ile zużyliśmy kWh w ciągu roku i i dzielimy przez 277,7. Wtedy mamy ilość GJ.


Ryszard Chmielina – Ostrowianin Roku 2017, przedsiębiorca i społecznik, zaangażowany w walkę o czyste powietrze w regionie. Jest współautorem uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, prelegentem wielu konferencji naukowych w tematyce ochrony środowiska. Inicjator budowy pierwszej w Ostrowie sieci czujników jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, zainteresowanych inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Zobacz również: W życie może wejść zakaz sprzedaży kotłów gazowych

Artykuł napisany został 14 maja, a w czerwcu nastąpiła jego aktualizacja.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

A opony i butelki , bo na to będzie nas stać?