Dzisiaj na profilu w mediach społecznościowych Domu Chłopaków w Broniszewicach opublikowana została informacja o zmniejszeniu o ponad 600 000zł dotacji jaką miał w tym roku otrzymać ten DPS. W związku z tym uruchomiana została zbiórka.

Starosta Pleszewski, pismem z dnia 30 maja, przesłanym na podstawie Zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego został poinformowany, że m.in. dla DPS w Broniszewicach zmniejszony został plan dotacji celowych na rok 2023.

W związku z tym siostry prowadzące Dom Chłopaków w Broniszewicach opublikowały w mediach społecznościowych post odnosząc się do tej sytuacji.

– Od tygodnia nie możemy dojść do siebie. Otrzymaliśmy pismo z Urzędu Wojewódzkiego, w którym uprzejmie odebrano naszym Chłopcom 600.000 zł na ich życie bieżące. To jest 1/3 rocznej dotacji. Czyli przez 4 miesiące tego roku nie możemy funkcjonować jako DOM. Smutek zalał nasze serca, że tak niesprawiedliwie zostali potraktowani Najsłabsi i Odrzuceni i tak zwani niepotrzebni. Ufamy Bogu. Który nas nigdy nie zostawia w trudnych sytuacjach i prosimy Go, aby poruszył Wasze serca oraz ludzi, którzy chcą i mogą nam pomóc Wiemy, że nie było dla Was problemem wybudowanie Domu Chłopaków, kiedy Chłopcom groziło zamknięcie ich Domu. Oczywiście robimy wszystko, aby Chłopcy nie odczuli konsekwencji tej niezrozumiałej dla nas decyzji władz państwowych. Nie tracimy nadziei, że po raz kolejny będziecie z nami i pomożecie nam udźwignąć konsekwencje niesprawiedliwego traktowania Chłopaków, którzy w tej sytuacji wydają się być osobami niepotrzebnymi i bardzo pokrzywdzonymi przez podejmujących tak bezsensowną decyzję – czytamy na profilu Dom Chłopaków w Broniszewicach oraz na stronie uruchomionej zbiórki.

Zbiórka została uruchomiona na portalu zrzutka – https://zrzutka.pl/wp4kd6

Poniżej publikujemy pismo z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Dzisiaj również otrzymaliśmy oświadczenie Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego ws. Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, które poniżej publikujemy:

Naszym wspólnym zadaniem i nadrzędnym dobrem jest okazywanie wsparcia i otaczanie opieką osób o szczególnych potrzebach. Domy Pomocy Społecznej to miejsca, które są bezpieczną przystanią dla osób, które potrzebują pomocy w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Szczerze doceniam umiejętności i serce sióstr dominikanek prowadzących Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach, dzięki którym ośrodek jest dla podopiecznych miejscem rodzinnym i pełnym serdeczności, gdzie otoczeni są życzliwością i wsparciem.

DPS-y w Wielkopolsce nie pozostaną bez wsparcia. Środki na miejsca opieki nad najbardziej potrzebującymi jej osobami otrzymają odpowiednie wsparcie państwa. Nie zostawimy samorządów samych w ich statutowych zadaniach. Na podstawie art. 155 ustawy o pomocy społecznej przyspieszyłem decyzję o przekazaniu środków na dofinansowanie działalności m.in. Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, prowadzonego na zlecenie samorządu powiatowego.


W przyszłym tygodniu sprawdzimy, czy podobna sytuacja, czyli zmniejszenie dotacji nie dotyczy również DPS-ów na terenie Powiatu Ostrowskiego. Do sprawy będziemy wracać.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments