zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Oszuści starają się wykorzystywać wszystkie możliwe sposoby, aby wprowadzić nas w błąd i wykorzystać nasze zaniepokojenie, dzięki czemu mogą uzyskać dostęp do naszych rachunków bankowych. Oszuści podszywający się pod dostawców energii elektrycznej wysyłają fałszywe wiadomości o planowanym wyłączeniu prądu w związku z zadłużeniem.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez PGE Obrót – „Przestrzegamy przed fałszywymi wiadomościami informującymi o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. W SMS-ach znajduje się link do strony, na której można dokonać wpłaty. Nadawca podszywa się pod PGE Polską Grupę Energetyczną.

W wiadomościach, które są rozsyłane przez oszustów znajduje się link prowadzący do strony łudząco przypominającej stronę logowania do elektronicznego Biura Obsługi Klienta PGE, a stamtąd do strony z listą banków i systemu płatności elektronicznej. W przypadku dokonania płatności na podanej stronie, przestępcy mogą uzyskać dostęp do naszego rachunku i wyczyścić nam konto z pieniędzy.

Po otrzymaniu takiego sms-s najlepiej zalogować się do swojego konta klienta nie poprzez link w wiadomości ale wchodząc na swoje konto wpisując nazwę ręcznie. Kliknięcie w link z wiadomości może również zainfekować nasz komputer lub telefon.

Jak informuje PGE po wejściu na stronę, należy sprawdzić czy w pasku adresu powinien być symbol szarej kłódki. Przed dokonaniem płatności należy – „Po zalogowaniu należy sprawdzić zakładkę „Finanse”, aby potwierdzić prawdziwość faktur oraz danych. Zanim dokona się płatności, należy zweryfikować dane z otrzymaną mailowo eFakturą lub fakturą przesłaną korespondencyjnie”.

W rozsyłanych obecnie wiadomościach sms-owych podawana jest nazwa firmy PGE, ale rozsyłane są również wiadomości bez nazwy firmy wobec której mamy mieć rzekome zadłużenie. Niestety wiele osób, pomimo, że jest klientem innej firmy energetycznej może kliknąć w przesłany link z obawy, że zostanie im wyłączony prąd.

fot: facebook.com/gkpge

Kilka miesięcy temu również oszuści podszywali się pod firmę Energa, gdzie rozsyłane były wiadomości o potencjalnym zadłużeniu.

Musimy również pamiętać, że przestępcy podszywają się również pod urzędy, firmy kurierskie. Pisaliśmy o tym m.in. w tych artykułach – Oszuści próbują wykorzystać zmianę w przepisać. Uważaj na podejrzane sms-y oraz Uwaga na fałszywe SMS-y z informacją o dokonanie niewielkiej dopłaty do przesyłki.

Dostaliście takie sms-y piszcie w komentarzach…
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments