fot: pixabay.com

Na nasze skrzynki e-mail mogą ponownie spływać wiadomości informujące nas, że ktoś przejął kontrolę nad naszym komputerem. Jest to jednak próba wyłudzenia od nas pieniędzy.

Jak poinformował nas dzisiaj jeden z czytelników, został mu przesłany e-mail, w którym znalazła się informacja, że jego komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Sprawca miał rzekomo uzyskać dane właściciela adresu mailowego, nagrać jego zachowanie i żąda zapłaty za nieupublicznianie tych informacji.

Jest to jednak kolejna próba wyłudzenia, która jak informuje serwis niebezpiecznik.pl pierwszy raz została zastosowana w 2017 roku. Co jakiś czas rozsyłane są masowe tego typu e-maile. Sprawcy liczą, że znajdą się osoby, które nieświadomie zapłacą.

Co należy zrobić, gdy dostaliśmy takiego e-maila?

Nie należy nic robić. Najważniejsze to nie płacić, nie klikać w linki, które mogą być w tym e-mailu.

Każdy powinien jednak, co jakiś czas zweryfikować swój adres e-mail w serwisie https://haveibeenpwned.com gdzie możemy sprawdzić, czy nasz e-mail znajdował się w jakimś serwisie, z którego wykradziono dane. Jeśli tak należy zmienić hasło do tego serwisu i do każdego innego portalu, gdzie mamy takie samo lub podobne hasła.

Zobacz również: Pobrałeś te aplikacje na swojego smartfona. Usuń je koniecznie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments