Trwa budowa nowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Staroprzygodzkiej. Planowane zakończenie prac określono na wrzesień 2023 roku.

– Jest to Dom Pomocy Społecznej dla 80 pensjonariuszy, 3 000 m kwadratowych. Będzie to obiekt na wskroś nowoczesny, naszpikowany technikom ale przede wszystkim ma być bardzo wygodny dla pensjonariuszy – mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski i jak mówił również cieszy go ogromne zainteresowanie społeczeństwa powiatu ostrowskiego tym nowo powstającym domem. Są już pytania o zatrudnienie w tym domu oraz o miejsca dla pensjonariuszy.

– My jako samorządowcy obawiamy się kosztów utrzymania tego obiektu. Zrobiliśmy wszystko aby to był obiekt bardzo ekonomiczne ale sprawy związane z utrzymaniem personalu są coraz większe. Dlatego też my jako samorządowcy zgłaszamy i postulujemy, żeby pielęgniarki, fizjoterapeuci, czyli ten personel stricte medyczny był finansowany jako służba zdrowia – dodaje Paweł Rajski.

To największa inwestycje realizowana przez Powiat Ostrowski z własnych funduszy. Wartość tego zadania szacowana jest na ok. 18,5 mln zł.

– Realizacja tego zadania była w formule zaprojektuj i wybuduj. W tym momencie wykonawca ma narzucone terminy i nie mamy sygnałów, żeby otwarcie Domu Pomocy Społecznej zaplanowane na wrzesień tego roku zostało przesunięte w czasie – mówi starosta.

Trwają już przygotowywania do kolejnych przetargów dotyczących wyposażenia ostrowskiego DPS.

Dom powstaje na działce, która w części należała do Urzędu Marszałkowskiego, konkretnie Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zgoda Marszałka na zamianę tej działki na inną, zlokalizowaną na terenach inwestycyjnych w Przygodzicach, była warunkiem realizacji tej inwestycji.

– Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i przez najbliższe lata musimy skierować naszą uwagę na realizację tego rodzaju obiektów i usług adresowanych do seniorów – powiedział w DPS Marek Woźniak. – W Polsce mamy nadal tradycyjny, domowy model opieki nad osobami starszymi, ale wiemy, że przecież nie wszyscy mogą swój czas im poświęcić, bo osoby pracujące nie są w stanie opiekować się całą dobę seniorami. 

Zobacz również: Korzystałeś z tego programu? Rozsyłane są ankiety z pytaniami na jego temat 
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments