Od kilku dni działania Straży Miejskiej w walce o czyste powietrze w Ostrowie Wielkopolskim wspiera specjalistyczny dron wyposażony w czujniki umożliwiające wykonanie analizy wydobywającego się z komina dymu.

– Czujniki zamontowane w dronie dokonują szczegółowych pomiarów wskazując, czy wydobywający się z komina dym wykazuje przekroczenia etanolu, amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu, PM 10, PM 2,5 – wymienia Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej Straży Miejskiej.

Za jego pomocą operator może w kilka minut wskazać strażnikom nieruchomości, które wymagają przeprowadzenia szczegółowej kontroli, jak i eliminuje jej potrzebę przy posesjach, przy których czujniki nie wykazują spalania odpadów pomimo wydobywającego się dymu.

Strażnicy Miejscy codziennie podejmują kilka interwencji związanych z bardzo silnym zadymieniem, czy uciążliwościami zapachowymi. W ocenie osób, które zgłaszają takie zdarzenie jest to niejednokrotnie utożsamiane ze spalaniem odpadów. Intensywny dym nie wiąże się jednak zawsze ze spalaniem zakazanych substancji. Jak podkreślają strażnicy, z roku na rok rośnie świadomość społeczna w kwestii zagrożenia, jakie powoduje niska emisja w tym również spalanie odpadów.

Niestety, wśród naszych mieszkańców trafiają się osoby, dla których zdrowie, oraz bezpieczeństwo własne i sąsiadów, nie stanowi wystarczającej wartości.

W przypadkach ujawnienia zdarzeń związanych ze spalaniem odpadów w piecach domowych, wobec osób naruszających obowiązujące przepisy wyciągane są konsekwencje karne – są to mandaty w wysokości do 500 zł lub wnioski o ukaranie do sądu – ostrzega Grzegorz Szyszka.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments