We wrześniu, w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się druga edycja bezpłatnych szkoleń cyfrowych „Ja w Internecie” dla mieszkańców powyżej 25. roku życia. Wśród tematów poruszane będą kwestie bezpieczeństwa, finansów oraz tworzenia własnych stron internetowych.
„Ja w Internecie” to program finansowania bezpłatnych szkoleń mający na celu zwiększenie grupy świadomych i kompetentnych użytkowników Internetu i e-usług publicznych, zdolnych realizować potrzeby informacyjne, kulturalne, biznesowe, administracyjne i społeczne w bezpieczny i legalny sposób przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Operatorem projektu, od którego Ostrów Wielkopolski uzyskał dofinansowanie w kwocie blisko 90 tys. zł, jest fundacja Legalna Kultura.
– Tego typu szkolenia pozwalają uzyskać wiedzę i narzędzia, by swobodnie, ale co najważniejsze – bezpiecznie, funkcjonować w Internecie – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa. – Ważne jest, by wiedzieć, jakie zagrożenia czekają w Internecie na nasze dzieci i umieć na nie reagować, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, załatwiać sprawy urzędowe, zarządzać kontem bankowym, bezpiecznie robić zakupy w sieci. Jest wiele osób, które swoja wiedzą i zamiłowaniami chcą dzielić się z innymi – tu pomożemy w założeniu strony internetowej lub bloga. Żyjemy w czasach, w których Internet stał się ważną częścią życia. Warto zatem wiedzieć, jak w tym świecie się poruszać.
Prowadzone bezpłatne szkolenia są dedykowane dla osób, które chcą:
- wiedzieć, jakie zagrożenia czekają w sieci na Twoje dziecko,
- umieć na nie reagować,
- bezpiecznie korzystać z Internetu,
- poznać legalne źródła wartościowych treści,
- załatwiać przez komputer sprawy urzędowe,
- zarządzać kontem bankowym, rezerwować podróże, bezpiecznie robić zakupy, płacić podatki w sieci,
- nauczyć się zakładania i prowadzenia własnego bloga, zarządzania nim, opracowywania treści i grafik,
- poznać formalności przy jego zakładaniu oraz zapisy dotyczące ochrony prawa autorskiego.
Szkolenia odbywają się w blokach tematycznych i ich uczestniczy mogą wybierać w trzech tematach:
- „Rodzic w Internecie” to szkolenie dla rodziców, opiekunów, nauczycieli poświęcone ich przygotowaniu do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i mądrego korzystania z sieci. To m.in. legalne źródła wartościowych treści, zapewnienie bezpieczeństwa dziecka w Internecie oraz sposoby reagowania na zagrożenia, a także podstawowe usługi e-administracji.
- „Moje finanse i transakcje w sieci” przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. M.in. zarządzanie kontem bankowym, dokonywanie płatności, zakupy w sieci, rezerwacja podróży, płacenie podatków, korzystanie z usług e-administracji.
- „Tworzę własną stronę internetową (blog)” dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Zarządzanie, opracowywanie i wstawianie treści – słowne, graficzne, muzyczne, filmowe – z uwzględnieniem ochrony prawa autorskiego, mechanizmy analityki, rozpowszechnianie, załatwienie formalności.
– Każdy uczestnik bierze udział w 4 spotkaniach, które odbywają się w raz w tygodniu w ostrowskiej Mediatece – informuje Artur Kołaciński, koordynator projektu. – Zapewniamy komputery, długopisy, notesy i catering. Kursantowi pozostaje jedynie pojawić się na szkoleniu.