Dzisiaj, 21 stycznia, w Polce obchodzimy Dzień Babci, a jutro mamy Dzień Dziadka. W tych dniach wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci.

W naszym kraju początki Dnia Babci sięgają 1964 roku, kiedy pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie”. W kolejnym roku święto zaczął popularyzować „Express Poznański”, a następnie „Express Wieczorny”, który 21 stycznia 1966 roku ogłosił oficjalnie Dniem Babci.

Początkowo obchodzony był tylko Dzień Babci, jednak pod koniec lat 70 XX wieku pojawił się pomysł dołączenia do święta babci, Dnia Dziadka. W 1981 wpisano do kalendarza Dzień Dziadka – 22 stycznia.

Dzień Babci i Dziadka obchodzone są w naszym kraju w tych dniach do dzisiaj, jednak jest ono różnie obchodzone na świecie. W tym samym dniu obchodzimy je np. w Polsce, ale i w Bułgarii czy Brazylii. W Hiszpanii przypada na 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca. W USA i Kanadzie odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, ang. National Grandparents Day, który obchodzony jest we wrześniu. W Wielkiej Brytanii Święto dziadków (National Grandparents Day) obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Bez wątpienia warto obchodzić zarówno Dzień Babci, jak i Dziadka. Dlatego też nie powinniśmy zapominać o nich szczególnie w tych dniach.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments