fot: pixabay.com

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jest on obchodzony od 30 lat i ma uświadomić, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Światowy dzień rzucania palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników gazety „Monticello Times” , aby przez jeden dzień nie palić papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Akcja stała się popularna w USA, a później na całym świecie.

W Polsce obchodzony jest od 1992 roku. Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego. 

Obecnie na świecie ponad miliard ludzi pali tytoń. Każdego roku ponad 5 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. biernie narażonych na dym tytoniowy. W Polsce co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób.

Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Osoby chcące rzucić palenie i potrzebujące wsparcia mogą korzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym dzwoniąc pod numer 801-108-108. Informacje na temat sposobów rzucania palenia można też znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.plŹRÓDŁOpsse-ostrow.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments