pieniądze gotówka

Budowa elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę w Ostrowie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Za realizację projektu odpowiadać będzie miejska spółka – Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. Inwestycja uzyskała wsparcie finansowe ze środków zewnętrznych. Projekt otrzymał bowiem ponad 53,5 miliona złotych bezzwrotnej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz preferencyjną pożyczkę przekraczającą 98 milionów złotych.

Nowa elektrociepłownia będzie produkować zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. Instalacja o mocy 10,5 MW dostarczy rocznie około 176 tysięcy GJ ciepła dla mieszkańców oraz około 11 tysięcy MWh energii elektrycznej wykorzystywanej między innymi do funkcjonowania budynków komunalnych czy zasilania autobusów elektrycznych.

Jak przekonują władze miasta ta inwestycja ma ograniczyć problemy ze składowaniem odpadów na ostrowskim wysypisku. Elektrociepłownia ma bowiem wykorzystywać paliwo produkowane z odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu, a także biomasę.

Planowany termin rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni wyznaczono na styczeń 2030 roku.

Zobacz również: Wojewoda Wielkopolski złożył zawiadomienie do prokuratury na byłego wiceprezydenta Ostrowa




ŹRÓDŁOUM Ostrów