W czwartek, 11 kwietnia 2019 r. podczas posiedzenia Rady Europy w Strasbourgu naszemu miastu przyznano Flagę Honorową Rady Europy. Ostrów Wielkopolski dołączył do elitarnego grona miast europejskich, w tym dwóch miast polskich, które zdobyły tę prestiżową nagrodę.

Nagroda przyznawana jest miastom wyróżniającym się poprzez działania w zakresie współpracy międzynarodowej oraz aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej.

Flaga Europy stanowi drugi z czterech etapów w wyłanianiu laureatów ustanowionej w 1955 roku przez Komitet Ministrów Rady Europy – Nagrody Europy. Dyplom Europy, który stanowił pierwszy etap nagrody, Miasto zdobyło w 2017 roku. Nagrodę wręczono władzom miasta Ostrowa Wielkopolskiego podczas sesji Rady Europy w Strasbourgu.

Uzyskanie Flagi Honorowej jest warunkiem przyznania kolejnych trofeów – Odznaki Honorowej oraz Nagrody Europy. Flaga Europy łączy symbolikę czystego, błękitnego nieba i „doskonałej” liczby 12 złotych gwiazd, symbolizujących związek narodów Europy.

– Dla mnie, jako prezydenta to ogromna radość i satysfakcja, że rozwój naszego miasta dostrzegany jest coraz częściej za granicami kraju. Można śmiało stwierdzić, że Ostrów jest już nie tylko widocznym punktem na mapie Polski, ale istnieje również w świadomości europejskiej, został bowiem zauważony wśród setek miast. Mamy się czym pochwalić w kwestii współpracy europejskiej, a nasze tradycje i doświadczenia mogą być wartościowym wkładem do europejskiej wspólnoty – mówi prezydent Beata Klimek.

Ostrów Wielkopolski oceniany był pod kątem działalności na poziomie międzynarodowym – pod uwagę brana była organizacja imprez (w tym m.in. Międzynarodowej Konferencji Komunalnej organizowanej w 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim), wydarzeń kulturalnych i sportowych, współpracę z miastami partnerskimi – z Nordhausen, Delitzsch, Bergerac.

Istotne były także działania międzynarodowe realizowane przez ostrowskie szkoły, w tym m.in. udział w programach UE, wymiany uczniowskie, organizacja konkursów o tematyce europejskiej oraz obchodów Dni Europy, a także za działania realizowane przez instytucje miejskie i organizacje działające w Ostrowie Wielkopolskim.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments