Forum Synagoga Ostrów

Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim znajduje się przy ulicy Raszkowskiej 21, na wprost skrzyżowana z ulicą M. Konopnickiej. Obecnie ostrowska synagoga po kompleksowym odrestaurowaniu stała się miejscem organizowania wydarzeń artystycznych, kulturalnych, społecznych. Jest ona integralną częścią Ostrowskiego Centrum Kultury, samorządowej instytucji kultury, która spełnia ważną rolę w ostrowskiej społeczności i całym regionie – kulturotwórczą, integracyjną i dbającą o dziedzictwo regionalne.

W Ostrowie Wielkopolskim mieszkała duża społeczność żydowska, która w XIX wieku zdecydowała się na zbudowanie nowej synagogi. Kamień węgielny wmurował 7 kwietnia 1857 rabin z Kępna Mojżesz Stössel, a autorem projektu był mistrz murarstwa Moritz Landé. Budowę zakończono w 1860 roku.

W ostrowskiej synagodze 10 października 1872 roku doszło do tragedii, gdzie podczas modłów w dniu Jom Kippur (Dzień Pojednania) zginęło 19 osób w wyniku zawalenia się schodów. W dniu tym w synagodze zgasły lampy gazowe, a na balkonach wybuchła panika. Na balkonach przebywały kobiety i dzieci i pod uciekającymi z synagogi ludźmi zawaliły się schody. Wśród ofiar było 18 osób narodowości żydowskiej i 1 chrześcijańska dziewczynka.

W 1903 roku dokonano gruntownego remontu synagogi kosztem 12 tysięcy marek.

Podczas II Wojny Światowej synagoga nie została wyburzona z uwagi specyficzny mikroklimat w jej wnętrzu. Dlatego zlokalizowany tam został magazyn alkoholi i żywności. Po zakończeniu wojny budynek pełnił funkcje magazynowe.

W latach 80 i 90 XX wieku pojawiło się kilka projektów adaptacyjnych, jednak nie zostały one zrealizowane. Przeprowadzono tylko kilka niezbędnych prac renowacyjnych i zabezpieczających.

Sprawy własnościowe synagogi zostały uregulowane w roku 2006, gdzie samorząd zapłacił Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu 225 tysięcy zł i zobowiązał się do wybudowania na własny koszt dwóch lapidariów na miejscach dawnych cmentarzy żydowskich.

Po zorganizowanym przetargu na kompleksową modernizację synagogi 18 stycznia 2010 podpisana została umowa i od lutego 2010 rozpoczęły się prace renowacyjne. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 i 2 października 2011, gdzie odbyły się Dni Otwarte, podczas których zwiedzający mieli możliwość obejrzeć wnętrze odrestaurowanej synagogi.
Ostrowska synagoga jest jedyną w Polsce zachowaną wielkomiejską synagogą w stylu mauretańskim i można ją uznać, za jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej miasta Ostrowa Wielkopolskiego.




Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments