fot: pixaby.com

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o ostrożność podczas spacerów do lasu, parku bądź na inne tereny zielone, gdyż kleszcze stały się już aktywne. Najczęstsze choroby od kleszczy to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Kleszcze zaczynają swoja aktywność, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno. Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym, na żywopłocie.

Larwy kleszczy są zazwyczaj spotykane w trawie do 30 cm, nimfy – w trawach i roślinach niższych niż 1 m, a dorosłe postaci kleszczy na chwastach i krzewach do 1,5 m.

Wychodząc na spacer do lasu czy parku warto ubrać się tak, by mieć zakryte ręce i nogi oraz stosować preparaty odstraszające kleszcze. Ponadto wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka. Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne  preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Musimy również pamiętać, że kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Dlatego po powrocie ze spacerów powinniśmy oglądać dokładnie także skórę naszych pupili nawet jeśli stosujemy środki dla ich ochrony – obroże, krople, tabletki.

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza m.in. na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych.

W Polsce do chorób przenoszonych przez kleszcze należy m.in. borelioza, której najczęstszym objawem jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.

Jak usunąć kleszcza? Kilka wskazówek!

Jeśli kleszcz wczepił się w twoje ciało, najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć. Można użyć  pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwasz kleszcza pęsetą – chwyć go jak najbliżej skóry. Nie zgniataj, nie przekręcaj- usuń go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie go pionowo do góry. Zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę. Dokładnie umyj ręce. Obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc.

Nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.
ŹRÓDŁOGIS