Tłem dla tegorocznego gminnego święta plonów, które odbyło się 8 września w Skalmierzycach było tutejsze sanktuarium maryjne.

Na placu tuż obok świątyni trud rolniczej braci celebrowali także organizatorzy, czyli władze samorządowe gminy, a ponadto: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, władze powiatowe, radni: sejmiku wojewódzkiego, powiatu ostrowskiego oraz gminni, duchowieństwo, służby mundurowe, sołtysi i delegacje wsi, działaczki kół gospodyń wiejskich, członkowie organizacji rolniczych, prezesi organizacji społecznych oraz mieszkańcy, którzy przeszli tu w barwnym korowodzie prowadzonym przez Miejsko-Gminną Orkiestrę Dętą przy OSP Skalmierzyce.

Obrzęd dożynkowy poprzedziła msza święta dziękczynna. Koncelebrowali ją ks. wikariusz Marcin Nowicki oraz proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Droszewie – ks. doktor Jarosław Materliński, który w wygłoszonej homilii odnosił się do powołania rolnika i trudu jego pracy: miesiące letnie to na roli okres szczególnie ciężkiej i uciążliwej pracy. Gdy wielu wypoczywa na wakacjach i korzysta z uroków przyrody, na polach od świtu do nocy każdego dnia trwa walka o zebranie plonów z pola, walka o chleb stanowiący podstawę biologicznego życia człowieka. W myśl słów św. brata Alberta zaapelował też, byśmy byli dobrzy jak chleb, który smakuje lepiej, gdy potrafimy się nim dzielić i dostrzegać drugiego człowieka.

Do takiej pomocy bliźniemu nawiązał również w swoim przemówieniu na placu dożynkowym gospodarz uroczystości – burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, który przypomniał, że tegoroczne warunki pogodowe przyczyniły się do ogromnych strat w rolnictwie: Jako pierwsi skutki suszy odczuliście Wy, rolnicy, ale długofalowo dotkną one wszystkich, bo przecież produkowana przez Was żywność jest podstawą egzystencji ogółu. Z tym większą więc pokorą pochylmy się Szanowni Państwo nad przekazanym od starostów dożynek pięknych ich symbolem – chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna. Szanujmy ten chleb na co dzień i uczciwie go dzielmy. Jak bowiem powiedział Papież Franciszek „Sprawiedliwy podział owoców ziemi i ludzkiej pracy nie jest zwykłą filantropią. Jest obowiązkiem moralnym.” To wyraz solidarności, braterstwa, chęci tworzenia z drugim człowiekiem prawdziwej wspólnoty. Jako gospodarz naszej gminnej wspólnoty zapewniam, iż uczynię wszystko, by podział samorządowych środków był jak najbardziej sprawiedliwy, a z owoców naszej pracy mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy.

Na wspomnianym już placu miały też miejsce: przekazanie przez starostów dożynek, Joannę Matyśkiewicz-Kmiecik i Damiana Kaczmarka, poświęconego bochna chleba władzom samorządowym, prezentacja blisko 30 wieńców, które przygotowały wsie sołeckie, miejskie ogrody działowe i KGW.

Część artystyczną obrzędu wypełniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach, koncert zespołu Lorem oraz popisy kabaretu Strzegowianki. Gwiazdą wieczoru był zespół Piękni i Młodzi, który wprowadził zebranych w rytmy muzyki tanecznej, rozbrzmiewającej aż do północy podczas kończącej dożynki zabawy tanecznej.

Dużą popularnością cieszyły się podczas imprezy także loteria fantowa, darmowy tradycyjny poczęstunek i zamki dmuchane oraz zorganizowany po raz pierwszy konkurs dla kół gospodyń wiejskich na wypiek najlepszego tradycyjnego ciasta drożdżowego. Trzy równorzędne pierwsze miejsca zdobyły gospodynie z Droszewa, Leziony oraz Biskupic Ołobocznych, a KGW Chotów otrzymało nagrodę dodatkową – 2-osobową wycieczkę do Warszawy ufundowaną przez Senatora RP Łukasza Mikołajczyka. Nie było przegranych, albowiem wszystkie współzawodniczące ze sobą koła zostały obdarowane upominkami oraz dyplomami.
ŹRÓDŁOUMiG Nowe Skalmierzyce, Magdalena Kąpielska
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments